Rosja wobec rocznicy katastrofy smoleńskiej
W uroczystościach rocznicowych w Smoleńsku upamiętniających ofiary katastrofy polskiego Tu-154M weźmie udział przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin - poinformowało we wtorek MSZ Rosji.
Dotychczas podawano, że Federację Rosyjską będzie tam reprezentować minister kultury Aleksandr Awdiejew.
Rosyjskie MSZ określiło katastrofę pod Smoleńskiem jako "do głębi smutną stronicę w stosunkach rosyjsko-polskich". - Tragedia ta wywołała prawdziwy szok społeczny w naszych państwach - oznajmiło.
MSZ FR przypomniało, że "naród Rosji odebrał to wydarzenie jako własne nieszczęście". - Dobrze wiadomo, jak sprawnie i aktywnie, a jednocześnie delikatnie nasz kraj zareagował na prośbę polskiej strony o pomoc w rozwiązaniu wielu problemów związanych z tą tragedią - wskazało.
- Operatywnie utworzono Komisję państwową ds. ustalenia przyczyn katastrofy. Bezprecedensowa była otwartość rosyjskich organów państwowych na współpracę z polskimi kolegami - dodało.
MSZ Rosji zadeklarowało również, że strona rosyjska, w tym administracja obwodu smoleńskiego, udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy przy organizacji uroczystości rocznicowych w Smoleńsku.
We wtorek mijają dwa lata od katastrofy samolotu Tu-154M, którym na uroczystości w Lesie Katyńskim leciał prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wojska. W katastrofie zginęło 96 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu.
57-letni Siergiej Naryszkin kieruje pracami Dumy od grudnia 2011 roku. Wcześniej - od maja 2008 roku - stał na czele Administracji (Kancelarii) Prezydenta FR.
Naryszkin to jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina. Według rosyjskich mediów, w latach 1978-82 razem szkolili się w Instytucie Pierwszego Zarządu Głównego KGB (obecnej Akademii Wywiadu Zagranicznego, SWR). W pierwszej połowie lat 90. pracowali razem w merostwie Petersburga.
W latach 2004-08 Naryszkin był szefem aparatu (kancelarii) rządu, w tym od 2007 roku - w randze wicepremiera. Jako szef Administracji Prezydenta FR kierował on też Międzyresortową komisją ds. ochrony tajemnic państwowych oraz Komisją ds. przeciwdziałania próbom fałszowania historii na szkodę Rosji.
Kolejne tomy akt w sprawie Smoleńska
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Generalnej FR Marina Gridniowa.
Z kolei Komitet Śledczy FR zadeklarował, że jest gotów przystąpić do technicznych uzgodnień ze stroną polską dotyczących przekazania wraku Tu-154M, znajdującego się na lotnisku Siewiernyj koło Smoleńska.
Komitet Śledczy FR zastrzegł jednak, że sprawa przekazania Polsce wraku rozbitego samolotu zostanie rozpatrzona po zakończeniu rosyjskiego śledztwa i podjęciu decyzji procesowej. Komitet przypomniał, że wrak maszyny jest dowodem również w jego śledztwie.
Rosja deklaruje zamiar rozmów w sprawie pomnika w Smoleńsku
Władze Rosji zadeklarowały we wtorek zamiar podjęcia w najbliższym czasie rozmów z rządem Polski w sprawie budowy pomnika, upamiętniającego katastrofę polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 roku.
Ministerstwo kultury Rosji "planuje w najbliższym czasie podjąć rozmowy z polskimi kolegami w celu szczegółowego rozpatrzenia projektu pomnika ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, urządzenia okolicznego terenu, a także terminu realizacji projektu - oświadczył szef resortu Aleksandr Awdiejew.
- Zarówno dla nas, jak i dla strony polskiej projekt ten jest nadzwyczaj ważny. Uważamy za nasz obowiązek uwiecznić pamięć o ofiarach tej strasznej katastrofy: obowiązek wobec ich krewnych i bliskich, ich pamięci, wobec narodów rosyjskiego i polskiego - zaznaczył minister, dodając, iż realizacja projektu powinna nastąpić w ramach "ścisłego partnerstwa obu stron".
Wyniki międzynarodowego konkursu na pomnik ogłoszono pod koniec marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek.
Pomnik będzie miał formę wysokiego na około dwa metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy - brzozy, kamienia i krzyża.
We wtorek mijają dwa lata od katastrofy samolotu Tu-154M, którym na uroczystości w Lesie Katyńskim leciał prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wojska. W katastrofie zginęło 96 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu.
Skomentuj artykuł