Rosjanie przedstawią propozycję Jamału II

Rosjanie przedstawią propozycję Jamału II
(fot. gazprom.com)
PAP / pz

Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformowała w piątek agencja ITAR-TASS. EuRoPol Gaz i PGNiG zapewniają, że nie zawiera ono wiążących zobowiązań biznesowych i nie przesądza o budowie gazociągu.

Agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała rano, że memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego podpisali szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller oraz prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. Dodała, że przewiduje ono realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 mld m sześc. gazu rocznie. Agencja ITAR-TASS późniejszą, zaktualizowaną depeszę zatytułowała "Warszawa zastąpi Kijów w zapewnieniu niezawodności tranzytu rosyjskiego gazu na Słowację i Węgry w ramach projektu Jamał-Europa II".

Wicepremier Janusz Piechociński powiedział PAP, że w propozycji Gazpromu dotyczącej drugiej nitki gazociągu jamalskiego chodzi o zupełnie nowy gazociąg z Białorusi na Słowację. Podkreślił, że rząd odniesie się do niej z uwzględnieniem interesów Polski. Wcześniej Piechociński spotkał się w Petersburgu z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Piechociński powiedział, że Rosjanie przedstawili na bazie umowy z 1993 r. koncepcję budowy gazociągu Jamał-Europa II, ale nie równoległego do istniejącego Jamału I, tylko biegnącego z Białorusi przez polskie terytorium na Słowację. Podkreślił, że strona polska zwróciła Rosjanom uwagę, że ich koncepcja to nie jest Jamał II w rozumieniu umowy z 1993 r. "Chodzi o budowę nowego gazociągu o zdolności przesyłowej 15 mld m sześc. gazu rocznie, który docierałby na Słowację. Według rosyjskiej propozycji można byłoby to zrobić w perspektywie 2017-2018 r." - dodał. Wicepremier powiedział też, że Rosjanie zapewnili, iż mają stosowne możliwości finansowe i że "głębiej" tę koncepcję są w stanie przedstawić za pół roku.

DEON.PL POLECA

Aleksiej Miller powiedział w telewizji Rossija 1, że po wybudowaniu gazociągu Jamał-Europa II Polska będzie zapewniać niezawodność tranzytu rosyjskiego gazu na Słowację i Węgry. Obecnie rosyjski gaz płynie do tych państw przez Ukrainę. Nowy rurociąg ma zostać położony w latach 2018-2019, a płynący nim gaz do Europy Środkowej - według Millera - znajdzie odbiorców.

Zarówno spółka EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniły w piątek, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

EuRoPol Gaz wyjaśnił, że memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu. "Wczoraj po południu, w siedzibie Gazpromexport w Sankt Petersburgu, z inicjatywy Gazpromu odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów spółek EuRoPol Gaz i Gazpromexport. W czasie spotkania uzgodniono treść i podpisano +Memorandum o wzajemnym zrozumieniu+ dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji gazociągu z Białorusi przez terytorium Polski w kierunku Słowacji" - poinformował EuRoPol Gaz.

"Niniejsze memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów" - podkreślono.

Również zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zapewnił, że memorandum ma charakter wyłącznie analityczny i nie zawiera wiążących zobowiązań biznesowych. Przyznał jednocześnie, że dokument ten "nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski".

PGNiG poinformował ponadto, że memorandum - zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego - nie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz, w której zasiadają również przedstawiciele PGNiG.

Zarząd PGNiG zaznaczył również, że priorytetami dla spółki są prowadzone inwestycje, które mają na celu wzrost wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż oraz dywersyfikacja dostaw.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji). EuRoPol Gaz eksploatuje polski odcinek gazociągu jamalskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosjanie przedstawią propozycję Jamału II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.