"Raport ws. Gazpromu najpóźniej we wtorek"

7 lat temu
PAP / drr

Specjalny raport, w którym mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom, trafi na biurko premiera najpóźniej we wtorek w południe - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś.

"Raport dot. memorandum gazowego przygotowywany przez ministra Sienkiewicza trafi na biurko premiera Tuska najpóźniej jutro w południe" - napisał Graś w poniedziałek na Twitterze.

Specjalny raport przygotowuje szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Dokument ten - jak mówił w ubiegłym tygodniu premier - nie będzie miał charakteru tajnego i po zapoznaniu się z nim przedstawi go również opinii publicznej, a ewentualne decyzje personalne będą jego skutkiem.

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła dziennikarzom, że memorandum nie dotyczy budowy inwestycji i nie ma w nim żadnych zobowiązań.

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Później minister skarbu Mikołaj Budzanowski oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy. Natomiast wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który przebywał w tym czasie w Petersburgu, powiedział, że polski rząd czeka na szczegóły rosyjskiej propozycji, które mają być za pół roku, a potem zajmie stanowisko zgodne z interesami i bezpieczeństwem Polski, również w kontekście członkostwa w UE.

Piechociński powiedział w piątek, że po raporcie Sienkiewicza oczekuje odpowiedzi na pytanie, czemu ws. memorandum gazowego menedżerowie spółek Skarbu Państwa postawili polityków w dwuznacznej sytuacji.

PiS - w związku z informacją o podpisaniu memorandum między EuRoPol Gazem a Gazpromem - złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu, argumentując, że Mikołaj Budzanowski kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem funkcji. Koalicyjne PO i PSL uważają, że wniosek jest nieuzasadniony i bez sensu. Sejm ma się zająć wnioskiem PiS na posiedzeniu zaplanowanym na 8-10 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Raport ws. Gazpromu najpóźniej we wtorek"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Raport ws. Gazpromu najpóźniej we wtorek"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.