Rosyjskie media o werdykcie w sprawie Katynia

Wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podkreśla, że "Strasburg uznał Katyń za zbrodnię wojenną, ale nie zażądał od Rosji kontynuowania śledztwa i wypłacenia odszkodowań".
Jerzy Malczyk / PAP / slo

"Wyrok łagodny dla Rosji" - tak dziennik "Moskowskije Nowosti" tytułuje we wtorek relację ze Strasburga z ogłoszenia werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Katynia. W podobnym duchu poniedziałkowe orzeczenie komentują inne rosyjskie gazety. "ETPCz wydał orzeczenie korzystne dla Rosji" - wybija "Kommiersant".

"Moskowskije Nowosti" zauważają również, że werdykt "spowodował rozłam w Trybunale". "Sędziowie podzielili się na dwa obozy. Jedni uważają, że rosyjskie władze powinny ponieść za Katyń pełną odpowiedzialność, a inni są przekonani, że Trybunał nie miał uprawnień do uznania naruszenia praw skarżących nawet w tym niewielkim stopniu, w jakim to uczyniono" - wskazuje gazeta.

Z kolei "Wiedomosti" podają, iż "Trybunał Strasburski uznał, że Rosja naruszyła prawa krewnych ofiar tragedii katyńskiej, nie udostępniając im dokumentów, o które prosili". "Jednak podstaw do wznowienia śledztwa nie znalazł" - dodaje dziennik.

DEON.PL POLECA

Także inna wielkonakładowa gazeta - "Moskowskij Komsomolec", wybija, iż "egzekucja katyńska została uznana za zbrodnię wojenną". "Przy czym Trybunał Strasburski nie uznał za zasadną skargi na nieskuteczność rosyjskiego śledztwa. Ocenił wszelako, że Rosja w niedostatecznym stopniu informowała skarżących o losach ich nieżyjących krewnych" - przekazuje "Moskowskij Komsomolec".

Z kolei "Izwiestija" eksponują w tytule, że "Strasburg zobowiązał Rosję do opłacenia Polakom kosztów sądowych". "ETPCz nie rozpatrzył skargi na naruszenie artykułu <Prawo do życia>" - dodaje dziennik w podtytule.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w poniedziałek mord na polskich oficerach w Katyniu za zbrodnię wojenną, która nie ulega przedawnieniu. ETPCz orzekł też, że Rosja dopuściła się poniżającego i okrutnego traktowania krewnych pomordowanych przez odmówienie im statusu pokrzywdzonych w śledztwie. Trybunał ocenił również, że odmawiając udostępnienia mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, Rosja złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Wyrok nie jest prawomocny. Skarżący zapowiedzieli już, że prawdopodobnie odwołają się do Wielkiej Izby Trybunału.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosyjskie media o werdykcie w sprawie Katynia
Komentarze (1)
Bogusław Płoszajczak
17 kwietnia 2012, 09:47
Używając analogii militarnych: obie strony konfliktu ogłosiły swe zwycięstwo.