Rumunia: Viktor Orban chce rewizji granic

Rumunia: Viktor Orban chce rewizji granic
(fot. European People's Party/flickr.com)
PAP / kw

Rumunia skrytykowała w poniedziałek premiera Węgier Viktora Orbana za umieszczenie na Facebooku symboli, które według Bukaresztu sugerują autonomię dla rumuńskiego Siedmiogrodu zamieszkanego w większości przez Węgrów. Według Rumunii to rewizjonizm.

Orban w sobotę odwiedził Siedmiogród i wystąpił na XXVI Uniwersytecie Letnim w uzdrowisku Baile Tusnad, w regionie zamieszkanym przez węgierskich Szeklerów. W wygłoszonym tam dorocznym przemówieniu przedstawił swoją polityczną wizję na najbliższą przyszłość. Mówił, że imigranci "z głębi Afryki", którzy uciekają przed nędzą, stanowią zagrożenie dla Europy i Węgier. "Chcemy Europy, która będzie należała do Europejczyków, i chcemy zachować Węgry dla Węgrów" - dodał.

Po wystąpieniu w Baile Tusnad premier zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia metalowych emaliowanych emblematów i plakietek z mapami, flagami i heraldyką związaną z Wielkimi Węgrami, jakie oferowane są na sprzedaż w Siedmiogrodzie. Opatrzył je tagiem "To dla nas zagrożona Europa".

W odpowiedzi rumuńskie MSZ napisało na Facebooku: "Niestety, premier Orban zaledwie w dzień po tym, jak nawoływał do pragmatyzmu i opowiadał się za +skutecznymi+ stosunkami rumuńsko-węgierskimi, postanowił zamieścić (...) wizerunki obejmujące symbole Wielkich Węgier".

DEON.PL POLECA

"Promocja takich rewizjonistycznych symboli przez samego premiera jest całkowicie nie do przyjęcia" - podsumowało rumuńskie MSZ.

Rzecznik Orbana, Bertalan Havasi, powiedział węgierskiej państwowej agencji prasowej MTI, że fotografie przedstawiają jedynie "symbole historyczne". "Nie można kwestionować, że są to relikty historii Węgier - powiedział agencji Reutera rzecznik rządu Zoltan Kovacs - Dlaczego jest z tym problem? Naprawdę nie rozumiemy".

Węgrzy stanowią w Rumunii najliczniejsza mniejszość etniczną i zamieszkują głównie Siedmiogród, który historycznie wchodził w skład Węgier, a potem monarchii habsburskiej, i dopiero w 1920 roku został przyznany Rumunii traktatem pokojowym w Trianon.

Sprawa Siedmiogrodu często powoduje tarcia między Rumunią a Węgrami i co jakiś czas dochodzi do wybuchu napięcia w związku z publicznym użyciem flag mniejszości etnicznej.

Mapa Wielkich Węgier przedstawia kraj przed oderwaniem od niego wielkiej części terytorium - Siedmiogrodu i pasa ziem na zachód od niego (z częścią Banatu oraz Kriszaną), co stało się na mocy traktatu z Trianon. Zawarły go Węgry z państwami zwycięskimi w I wojnie światowej. Taki kształt Wielkich Węgier pojawia się raz za razem na prawicowych wiecach na Węgrzech, a wielu kierowców umieszcza naklejki z taką mapą na zderzakach.

W 20-milionowej Rumunii żyje ok. 1,3 mln Węgrów.

Część z nich domaga się większej autonomii. Ich głównym ugrupowaniem politycznym jest Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR), który w rumuńskim parlamencie ma od 1990 r. ok. 6 proc. mandatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rumunia: Viktor Orban chce rewizji granic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.