"Rycerz Wolności" dla senatora Richarda Lugara

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP/ ad

Senator USA Richard Lugar został w sobotę uhonorowany w Warszawie nagrodą "Rycerza Wolności", przyznaną przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego za pracę na rzecz przyjęcia Polski do NATO.

O zasługach tych przypomniał podczas ceremonii senator Włodzimierz Cimoszewicz.

Polska, która stała się niezłomnym sojusznikiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i stabilną, wolnorynkową gospodarką "może stanowić pomost, gwarancję bezpieczeństwa między Wschodem a Zachodem" - powiedział nagrodzony senator.

DEON.PL POLECA

Lugar, od 1976 roku senator USA, a w latach 1985-1987 i 2003-2007 przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, był orędownikiem przyjęcia Polski do NATO, zasłynął też jako zwolennik polityki zwalczającej rozprzestrzenianie broni masowego rażenia - przypomniał Cimoszewicz, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, wygłaszając laudację na cześć amerykańskiego senatora.

Prezydent Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski, który wręczył nagrodę Lugarowi podkreślił, że "Polacy pamiętają o swych przyjaciołach nie tylko wtedy, gdy są w potrzebie, ale też latach prosperity".

Lugar nie tylko zasłynął jako od lat 90. zwolennik otwarcia struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego dla nowych członków, ale też wpływowy senator oraz polityk, "który głosuje sercem i w zgodzie ze swymi zasadami" - powiedział Cimoszewicz przypominając, że Lugar, który jest Republikaninem, nie wahał się wspierać inicjatyw, którym jego partia była przeciwna. Współpracował też blisko z początkującym, demokratycznym senatorem ze stanu Illinois - Barackiem Obamą. Z obecnym prezydentem USA łączyła go polityczna determinacja do wprowadzenia kontroli nad składami broni masowego rażenia.

Senator opowiada się za pogłębianiem więzi krajów natowskich; w marcu wezwał europejskich sojuszników Paktu, by wzięli na siebie większą odpowiedzialność za rozwój programu obrony rakietowej oraz zwiększyli nakłady finansowe na obronność, wykazując w tej mierze większą polityczną determinację.

Wyróżnienie przyznano senatorowi podczas inauguracji IX Edycji Akademii Młodych Dyplomatów w warszawskim Teatrze Wielkim. Podczas uroczystości wręczono też dyplomy absolwentom Europejskiej Akademii Młodych Dyplomatów.

Senator Lugar wziął też udział w panelu dyskusyjnym pt. "Ku nowej narracji strategicznej" (Towards a New Strategic Narrative: The Polish-American Alliance in the Times of Pivot"), poświęconym stosunkom polsko-amerykańskim oraz relacjom międzynarodowym. Panel zorganizowano na zakończenie sobotniej ceremonii.

Nagrodę "Rycerza Wolności" otrzymali wcześniej: prezydenci Valdas Adamkus, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski; profesorowie Władysław Bartoszewski i Norman Davies oraz francuski polityk i Współzałożyciel organizacji Lekarze bez Granic Bernard Kouchner, były sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej Javier Solana i białoruski opozycjonista i lider Ruchu Społecznego "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz.

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest think-tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej. Ma status organizacji partnerskiej Rady Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rycerz Wolności" dla senatora Richarda Lugara
Komentarze (1)
M
Mitro
9 grudnia 2012, 16:28
 Hańba! Zobaczcie na Google kto głosił laudację- "List z Wiednia Kasprzyckiego" i inne.