Sankcje ws. nieprzyjęcia uchodźców nie będą skuteczne

Sankcje ws. nieprzyjęcia uchodźców nie będą skuteczne
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wątpi w skuteczność unijnych sankcji wobec Polski i innych krajów środkowoeuropejskich nałożonych za odmowę przyjęcia uchodźców. KE zdecydowała o wszczęciu procedury o naruszenie prawa UE wobec tych państw.

"Można wątpić w to, czy sankcje są najlepszym sposobem, by zmusić kraje wschodnioeuropejskie do przyjęcia kontyngentów uchodźców" - pisze autor komentarza opublikowanego w środę na łamach "FAZ".

DEON.PL POLECA"Chociaż polityka azylowa tych krajów jest godna pożałowania, to można przewidzieć, że Komisja Europejska wywoła tą decyzją reakcję, która nie ułatwi znalezienia nowego początku w europejskiej polityce azylowej" - uważa komentator.

Zdaniem publicysty rząd Niemiec "tkwi w ślepej uliczce", o czym świadczą wcześniejsze nieudane próby przywrócenia umowy z Dublina, nakazującej rejestrację uchodźców w pierwszym kraju UE, do jakiego dotarli.

"Tylko niewielki ułamek starających się o azyl, którzy powinni byli złożyć wniosek w innym kraju, odsyłanych jest w te miejsca" - zauważa "FAZ".

"Niemiecki wymiar sprawiedliwości ustala standardy dotyczące zakwaterowania i zaopatrzenia (uchodźców) na poziomie, którego inne kraje nie chcą bądź nie mogą osiągnąć. Z tego powodu partnerzy Niemiec działają zgodnie z dewizą: jeśli Niemcy chcą, to niech tak robią, ale sami" - czytamy w "FAZ".

Zdaniem autora nie można uznać tego postępowania za naruszanie traktatów. "Europejskie wartości? Od kiedy należy do nich postulat, by cały świat brał przykład z Niemców? Czy tylko dlatego, że (Niemcy) mają teraz znaczny odsetek migrantów?" - pyta autor komentarza podpisujący się inicjałami "kum".

KE zdecydowała o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową realizacji przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos apelował o przemyślenie stanowiska przez te państwa i okazanie solidarności. Formalnie pakiet dotyczący naruszeń prawa UE przez państwa członkowskie zostanie ogłoszony w środę. Wówczas do Warszawy, Pragi i Budapesztu skierowane zostaną wezwania do usunięcia uchybienia, czyli rozpoczęcia relokacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sankcje ws. nieprzyjęcia uchodźców nie będą skuteczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.