Schetyna: UE utrzyma sankcje wobec Rosji

Schetyna: UE utrzyma sankcje wobec Rosji
(fot. EPA/NICOLAS BOUVY)
PAP / psd

Unia Europejska nie złagodzi sankcji wobec Rosji, wprowadzonych w związku z konfliktem na Ukrainie - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, relacjonując uzgodnienia ministrów spraw zagranicznych państw unijnych.

"Źle by się stało, jeśli przegląd sankcji i ich skutków owocowałby ich zawieszeniem. Uważam, że nie powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji. Czyli: konsekwentnie je utrzymać, chyba że ze strony Rosji nastąpi sygnał rzeczywistego zawieszenia broni i gesty, które nie byłyby tylko pustymi, jak dotychczas" - powiedział Schetyna dziennikarzom.

Według niego szefowie dyplomacji państw UE byli w tej sprawie zgodni. Przyznał, że były wprawdzie sygnały, że być może należy dokonać przeglądu sankcji, "ale konkluzja była taka, że trzeba być konsekwentnym, i to pojawiało się nie tylko w głosach ministrów Europy Środkowej". "Jestem zbudowany, że mogliśmy tu mówić jednym głosem i że stanowisko było bardzo jednoznaczne" - oświadczył.

DEON.PL POLECA

Według Schetyny ministrowie rozmawiali też o wsparciu dla Ukrainy w przypadku przerw w dostawach lub braku dostaw gazu rosyjskiego dla tego kraju. "UE musi wtedy błyskawicznie reagować" - powiedział. Dodał, że płynące z Rosji sygnały świadczą o tym, iż sankcje są skuteczne. Potrzeba jednak czasu, żeby były one dotkliwe, tak jak miało być - ocenił. "Ale wymagana jest cierpliwość i uważam, że powinniśmy je (sankcje) absolutnie utrzymać" - podkreślił minister.

O potrzebie utrzymania unijnych sankcji wobec Rosji mówił też szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. "To nie jest czas na zniesienie czy zmianę sankcji" - powiedział na konferencji prasowej.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton powiedziała, że analizując skuteczność sankcji, Unia zamierza ocenić sytuację na Ukrainie. "Ta sytuacja jest delikatna. Są pewne obiecujące znaki i chcemy budować na ich podstawie, ale bardzo wiele rzeczy nas martwi" - oświadczyła.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

W poniedziałek UE zaostrzyła z kolei sankcje wobec reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Na listę osób objętych restrykcjami finansowymi i zakazem wizowym wpisanych zostanie 16 nowych nazwisk. Oznacza to, że na unijnej czarnej liście będzie 211 osób i 63 firmy powiązane z reżimem Asada. UE zapowiedziała również wprowadzenie zakazu sprzedaży paliwa lotniczego do Syrii, co miałoby pomóc w powstrzymaniu ataków lotnictwa syryjskiego przeciwko ludności cywilnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Schetyna: UE utrzyma sankcje wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.