Pierwsza podróż nowego szefa dyplomacji

Pierwsza podróż nowego szefa dyplomacji
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

O roli Trójkąta Weimarskiego, sytuacji na Ukrainie oraz o polityce klimatycznej rozmawiali w czwartek w Paryżu szefowie MSZ Polski i Francji Grzegorz Schetyna i Laurent Fabius. Stosunki między obu państwami Schetyna określił jako "strategiczne partnerstwo".

Jak zaznaczył nowy szef polskiej dyplomacji, nie jest przypadkiem, że Francja jest pierwszym państwem, które odwiedza po objęciu stanowiska. "Przyjechałem do przyjaciół, do kraju, który jest naszym strategicznym partnerem, historycznym i politycznym przyjacielem" - powiedział Schetyna.

Z kolei Fabius mówił o tym, że Polska jest "wielkim partnerem" Francji; zapowiedział też ścisłą współpracę z naszym krajem.

Schetyna zwrócił uwagę na znaczenie relacji na linii Warszawa-Berlin-Paryż w ramach Trójkąta Weimarskiego. "To ważny projekt dla Europy tu i dzisiaj, dla europejskiego bezpieczeństwa. Jest ważne, abyśmy wspólnie mogli wpływać na politykę europejską" - ocenił.

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego na początku listopada.

DEON.PL POLECA

Schetyna i Fabius rozmawiali także o konflikcie na Ukrainie. "Będziemy wspierać każde pokojowe rozwiązanie tego konfliktu. Deklarujemy pełne zaangażowanie. Dla nas to jest wyzwanie" - zapewnił polski minister.

"Czeka nas wiele pracy. Potrzebujemy stałych rozwiązań politycznych" - oświadczył z kolei Fabius.

Ważnym tematem rozmów była również polityka klimatyczna i unijne plany redukcji emisji CO2, którym poświęcony będzie pod koniec października szczyt UE w Brukseli.

"Mamy tutaj porozumienie. Rozmawialiśmy o tym. Będziemy szukać najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Zobowiązania podjęte przez Polskę w 2008 roku są przez nas realizowane. Nie chcemy jednak przyspieszać na drodze do przebudowy polityki energetycznej w najbliższych latach, dziesięcioleciach. Tutaj mamy wspólne stanowisko" - podkreślił Schetyna.

Fabius mówił z kolei o konieczności uzgodnienia wspólnego, unijnego stanowiska - co jak podkreślił - nie będzie łatwe.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji w Syrii i Iraku. Fabius podkreślił, że nie można pozwolić, aby w regionie panował "barbarzyński terroryzm".

Fabius i Schetyna rozmawiali po angielsku, nie korzystali z usług tłumacza. Schetyna bezpośrednio z Paryża udał się z wizytą do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza podróż nowego szefa dyplomacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.