Trójkąt Weimarski musi być skuteczny

Trójkąt Weimarski musi być skuteczny
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / Tomasz Grodecki

Trójkąt Weimarski musi być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce - podkreślił w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna na rozpoczęcie spotkania z szefami dyplomacji Francji i Niemiec. Możliwe są wspólne wizyty ministrów, m.in. wizyta na Ukrainie.Ministrowie Schetyna, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier spotkali się wieczorem w Celle-Saint-Cloud pod Paryżem.

"Zależy nam na tym, żeby Trójkąt Weimarski miał możliwość budowy nowej pozycji, nowej energii, żebyśmy pracowali nad wspólnymi pomysłami wpływającymi na europejską rzeczywistość" - powiedział Schetyna.

Podkreślił, że Polska, Francja i Niemcy chcą wspólnie rozwiązywać problemy występujące zarówno na południe od UE, jak i na wschód od niej. "Chcemy być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce" - zaznaczył.

"Chcemy naszą aktywność skupiać nie tylko na wschodzie, ale także południu. Jeżeli będziemy wspólnie odwiedzać wschód Europy, to chcemy też robić to na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce" - dodał.

Schetyna poinformował, że będzie namawiał szefów MSZ Francji i Niemiec do wspólnej wizyty na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumas, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trójkąt Weimarski musi być skuteczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.