Seria ataków terrorystycznych w Nowej Zelandii. Rośnie liczba ofiar [AKTUALIZUJEMY]

Seria ataków terrorystycznych w Nowej Zelandii. Rośnie liczba ofiar [AKTUALIZUJEMY]
(fot. PAP/EPA/Martin Hunter)
2 lata temu
PAP / pk

W piątek w godzinach porannych uzbrojony mężczyzna wtargnął do meczetu Masjid Al Noor w mieście Christchurch i zaczął strzelać do zgromadzonych tam ludzi - podały lokalne media.

Sprawca strzelaniny uciekł z miejsca przestępstwa.

Policja prowadzi za nim intensywny pościg. Jednocześnie apeluje do mieszkańców Christchurch, aby trzymali się jak najdalej od tej części miasta, gdzie znajduje się Hagley Park ze zlokalizowanym tam meczetem i by pozostali w swych domach.

Premier Nowej Zelandii o strzelaninie: "najczarniejszy dzień">>

Reuters podaje, że liczba ofiar znacząco zwiększyła się, gdy do akcji wkroczyła policja, która próbowała zneutralizować sprawcę. Doszło do silnej wymiany ognia.

Część lokalnych mediów donosi, że również w innym meczecie, znajdującym się w Linwood na przedmieściach Christchurch doszło w piątek rano do strzelaniny. Policja nie potwierdziła jeszcze tej informacji.

7:23

Jedną z czterech osób, zatrzymanych w Nowej Zelandii po strzelaninach w dwóch meczetach w Christchurch na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, jest Australijczyk - poinformował w piątek premier Australii Scott Morrison.

"Mogę potwierdzić, że osoba, która została aresztowana, (...) jest obywatelem Australii" - powiedział Morrison dziennikarzom w Sydney.

"Wraz z naszymi nowozelandzkimi kuzynami opłakujemy, jesteśmy zszokowani, jesteśmy przerażeni, jesteśmy oburzeni (...) i bezwzględnie potępiamy atak, który miał miejsce dzisiaj i został dokonany przez prawicowego ekstremistę, brutalnego terrorystę".

7:47

40 osób poniosło śmierć w piątek w atakach terrorystycznych na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii - poinformowała premier tego kraju Jacinda Ardern. Informacje o liczbie zabitych potwierdziła nowozelandzka policja.

Szefowa rządu podkreśliła, że Nowa Zelandia została zaatakowana, ponieważ - jak to ujęła - "reprezentuje różnorodność".

Nowozelandzka policja aresztowała 4 osoby w związku z atakami na meczety>>

Christchurch położone jest na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej; jest drugim co do wielkości miastem Nowej Zelandii.

8:36

Na dworcu kolejowym Britomart w Auckland w północno-zachodniej części Nowej Zelandii policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję ładunku po znalezieniu dwóch porzuconych plecaków - podał nowozelandzki portal Nzherald.

Policja została wezwana, gdy w rejonie ulicy Galway zauważono porzucone plecaki.

Miejsce zostało otoczone kordonem; do zbadania plecaków wykorzystano robota do usuwania bomb. Wkrótce potem rozległa się kontrolowana eksplozja.

Rzecznik policji potwierdził obecność uzbrojonych funkcjonariuszy w rejonie stacji, który został zablokowany dla kierowców.

Auckland jest największym miastem Nowej Zelandii; leży w północno-zachodniej części Wyspy Północnej.

9:21

Co najmniej 48 osób, w tym dzieci, jest hospitalizowanych w Christchurch po atakach w piątek na dwa meczety w tym mieście na wschodzie Nowej Zelandii - poinformowały służby medyczne tego kraju.

Wcześniej premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern mówiła o 40 zabitych i 25 ciężko rannych w ataku, który określiła jako akt terroru.

9:38

49 osób zginęło w piątek w atakach terrorystycznych na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii - poinformowała nowozelandzka policja. Według policji jednemu z napastników postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma on stanąć przed sądem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henryk Pietras SJ
18,83 zł
26,90 zł

Starożytne herezje nigdy nie umarły

W oczach ludzi współczesnych herezje uchodzą za relikt czasów dawno minionych – za coś, czym Kościół nie musi się już zajmować. Henryk Pietras SJ, ceniony patrolog i autor wielu książek ...

Skomentuj artykuł

Seria ataków terrorystycznych w Nowej Zelandii. Rośnie liczba ofiar [AKTUALIZUJEMY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.