Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii

Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii
(fot. EPA/Glenn Greenwald)
PAP / pz

Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, wystąpił o azyl polityczny w Norwegii - poinformował rzecznik norweskiego MSZ Frode Andersen.

"Potwierdzam. Wczoraj (w poniedziałek) późnym popołudniem otrzymaliśmy wniosek azylowy przesłany faksem do naszej ambasady w Moskwie" - powiedział Andersen.

"Jest on prawdopodobnie od niego (Snowdena) i najpewniej przez niego podpisany, lecz nie mamy możliwości sprawdzenia tego" - dodał. Rzecznik nie chciał ujawnić więcej szczegółów na temat zawartości korespondencji, ani skąd faks został wysłany.

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek Kim Szewczenko, pracownik punktu konsularnego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, poinformował, że reprezentująca Snowdena Sarah Harrison, podróżująca z nim pracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, przekazała w niedzielę o godz. 22.30 (czasu miejscowego) jego prośbę o azyl w Rosji. Dodał, że na lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet dokumentów.

Według ITAR-TASS rosyjska Federalna Służba Migracyjna twierdzi, że dotąd nie otrzymała żadnych dokumentów. Źródła w resortach siłowych ostrzegają zaś, że podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Snowdenowi azylu może potrwać całe miesiące. Przypominają, że podstawą przyznania azylu politycznego może być realne zagrożenie życia i zdrowia w kraju zamieszkania lub naruszenie praw i swobód.

W piśmie z prośbą o przyznanie azylu w Rosji Snowden tłumaczy po raz kolejny, że nie jest zdrajcą i wyjaśnia swoje działania chęcią, by otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym sojuszników z NATO.

Demaskatorki portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw; są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela i Polska.

Informację, że Snowden prosił o azyl Polskę zdementował na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki. "Nic nam o takim wniosku nie wiadomo" - napisał.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, polecili szefom FBI i FSB uregulowanie sprawy Snowdena.

Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.