SPD nie chce być okupantem w Afganistanie

PAP / wab

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) domaga się strategii wycofywania niemieckich sił z Afganistanu, wyznaczającej konkretne ramy czasowe.

Szef frakcji SPD, były minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla najnowszego numeru tygodnika "Die Zeit" po raz pierwszy zaproponował konkretne daty zakończenia misji.

- Musimy porozumieć się z naszymi najważniejszymi partnerami europejskimi w sprawie zakończenia militarnego zaangażowania (w Afganistanie) w przedziale czasowym pomiędzy 2013 a 2015 rokiem - powiedział Steinmeier. To "ambitne, ale realne" - dodał.

Według przewodniczącego SPD Sigmara Gabriela, każdy obecnie przyznaje, że "konflikt pod Hindukuszem nie jest do wygrania poprzez dalszą militarną obecność".

- Teraz chodzi o to, by wzmocnić afgańskie siły bezpieczeństwa, a nie wiecznie odgrywać okupanta w Afganistanie - dodał.

Gabriel odrzucił też możliwość zwiększenia liczebności niemieckiego kontyngentu wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF. Obecnie liczy on maksymalnie 4500 żołnierzy, ale na jego zwiększenie nalegają USA.

- W żadnym razie nie chcemy wysyłać tam dodatkowych oddziałów bojowych, ale wzmocnić szkolenie (afgańskich sił). Kiedyś musimy wyjść z Afganistanu - ocenił szef SPD.

Zdaniem socjaldemokratów niemiecki rząd federalny nie ma strategii zaangażowania kontyngentu Bundeswehry w międzynarodowej misji ISAF pod Hindukuszem.

- Żołnierzom pomogłoby, gdyby rząd miał jasną linię - uważa Steinmeier. W jego ocenie istnieje ryzyko, że na zaplanowaną na 28 stycznia londyńska konferencję w sprawie przyszłości misji w Afganistanie Niemcy pojadą bez zdecydowanego stanowiska.

Minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg już w środę oświadczył w Bundestagu, że jest przeciwny wyznaczaniu ostatecznych dat wycofania wojsk z Afganistanu.

- Byłoby to na rękę tym, którzy znów chcą cofnąć czas (w Afganistanie) - powiedział.

Przed przyszłotygodniową konferencją w Londynie kanclerz Angela Merkel przedstawi w Bundestagu informację rządu na temat zaangażowania niemieckich sił pod Hindukuszem. Politycy koalicji potwierdzili, że w nadchodzących tygodniach Merkel zamierza zabiegać o poparcie frakcji opozycyjnych dla nowej koncepcji udziału wojsk niemieckich w misji ISAF.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SPD nie chce być okupantem w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.