Sprzeczne informacje o rozejmie w Górskim Karabachu

Sprzeczne informacje o rozejmie w Górskim Karabachu
(fot. EPA/VAHRAM BAGHDASARYAN)
PAP / psd

Siły ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie, Górskiego Karabachu, poinformowały w środę, że uzgodniony dzień wcześniej rozejm z Azerbejdżanem zasadniczo był przestrzegany. Z kolei władze Azerbejdżanu podały, że w ciągu 24 godzin rozejm naruszono 115 razy.

"Minionej nocy zawieszenie broni było zasadniczo respektowane wzdłuż linii rozgraniczenia" - głosi oświadczenie sił karabaskich separatystów. Natomiast rosyjska agencja RIA-Nowosti zacytowała azerbejdżańskie ministerstwo obrony, według którego siły popierane przez Armenię dopuściły się naruszenia rozejmu 115 razy w ciągu ostatniej doby.

We wtorek resort obrony Azerbejdżanu poinformował, że uzgodnił z separatystami w Górskim Karabachu ogłoszenie rozejmu; ma on zakończyć czterodniowe walki, w następstwie których zginęły 64 osoby. Przedstawiciel Górskiego Karabachu potwierdził zawarcie rozejmu.

Pierwsze walki rozgorzały w nocy z piątku na sobotę. Obie strony obwiniały się wówczas o złamanie kruchego rozejmu.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprzeczne informacje o rozejmie w Górskim Karabachu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.