Strefa Gazy: dziesiątki tysięcy Palestyńczyków oddały hołd Arafatowi

Strefa Gazy: dziesiątki tysięcy Palestyńczyków oddały hołd Arafatowi
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
PAP / jp

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków zebrały się w sobotę w Strefie Gazy, by oddać hołd historycznemu przywódcy palestyńskiemu Jaserowi Arafatowi, w 13. rocznicę jego śmierci.

Takie uroczystości odbyły się po raz pierwszy w ostatniej dekadzie.

Jak oceniają agencje, jest to kolejny krok na drodze do jedności Palestyńczyków w konsekwencji zawarcia w ubiegłym miesiącu porozumienia o pojednaniu między rywalizującymi ze sobą wcześniej radykalnym Hamasem i umiarkowanym ugrupowaniem prezydenta Mahmuda Abbasa, Fatahem.

Przez ostatnie 10 lat Hamas kontrolował Strefę Gazy i nie zezwalał Fatahowi na organizację uroczystości upamiętniających Arafata - pierwszego prezydenta Palestyny i twórcę Fatahu.

Według organizatorów sobotnich uroczystości zgromadziło się na nich ponad 100 tys. ludzi. Uczestnicy trzymali w rękach palestyńskie flagi, transparenty wzywające do jedności oraz zdjęcia Arafata i Abbasa.

- Kontynuujemy proces palestyńskiego pojednania - powiedział prezydent Abbas na nagranym wcześniej filmie, wyświetlonym na ekranach. Palestyński przywódca od 2007 r. nie był w Strefie Gazy.

W przemówieniu Abbas zwrócił się również bezpośrednio do nieżyjącego poprzednika, mówiąc: "Nasz palestyński naród, który cię kochał jako wielkiego przywódcę, wciąż ma w sobie tę miłość, ten szacunek i tę wierność". Dodał, że Palestyńczycy jednoczą się i realizują marzenie Arafata "o wolności, suwerenności i niepodległości".

Ostatnia uroczystość poświęcona pamięci byłego palestyńskiego lidera w Strefie Gazy odbyła się pod koniec 2007 roku, krótko po przejęciu kontroli nad nią przez Hamas. Doszło wówczas do ostrych starć między zwolennikami Fatahu i Hamasu.

Porozumienie o pojednaniu między Hamasem a wspieranym przez Zachód Fatahem zostało podpisane w Kairze w październiku przy mediacji Egiptu, by położyć kres trwającemu od 10 lat głębokiemu rozłamowi. W tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu.

Umowa pozwoli rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskać kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy, a także przejąć kontrolę nad przejściami granicznymi i zapewnić tam bezpieczeństwo.

Jaser Arafat, który zmarł we Francji w 2004 r., był założycielem Fatahu i jego przywódcą aż do śmierci. Był jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską. W 1994 r. otrzymał, wraz z premierem Izraela Icchakiem Rabinem i szefem dyplomacji izraelskiej Szimonem Peresem, Pokojową Nagrodę Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Strefa Gazy: dziesiątki tysięcy Palestyńczyków oddały hołd Arafatowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.