Syria: Reżim Asada atakuje

PAP / im

Wojska reżimu Baszara el-Asada zaciekle atakowały w czwartek ośrodki powstańcze mimo ostrzeżeń państw arabskich i zawieszenia Syrii w prawach członka Organizacji Współpracy Islamskiej. Liczbę Syryjczyków, którzy musieli opuścić swe domy szacuje się na 3 mln.

Zgromadzeni w Mekce przywódcy muzułmańscy porozumieli się co do konieczności "niezwłocznego położenia kresu aktom przemocy w Syrii i zawieszenia jej członkostwa w Organizacji Współpracy Islamskiej" (OWI).

Jedynie szyicki Iran, główny sojusznik Damaszku w regionie, sprzeciwił się zawieszeniu Syrii w OWI, w której przewagę mają państwa zamieszkane przez sunnicką większość. Członkowie OWI wyrazili obawę, że przemoc rozleje się z terytorium Syrii na sąsiedni Liban.

DEON.PL POLECA

Według danych ONZ około 2,5 mln Syryjczyków musiało wskutek przemocy stosowanej przez reżim Asada opuścić swe domy i błąka się po kraju; kilkaset tysięcy poszukało schronienia w sąsiednich krajach.

W Syrii siły powstańcze i wojska rządowe toczyły nadal walki o kontrolę nad strategicznym miastem Aleppo, 355 km od Damaszku. W bombardowaniach zginęło tam w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 18 cywilów, rozstrzelano też ośmiu żołnierzy opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej.

Przemoc w Syrii od wybuchu rewolty w marcu 2011 roku zabrała już - według danych Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie - ponad 23 tys. ofiar śmiertelnych.

Przemoc związana z konfliktem syryjskim widoczna już jest w sąsiednim Libanie, gdzie w latach 1975-1990 toczyła się wojna domowa. Szyiccy demonstranci dewastowali w ostatnich dniach w Bejrucie domy i sklepy należące do Syryjczyków. Zablokowali też ruch na szosie prowadzącej na lotnisko, domagając się uwolnienia Libańczyków zatrzymanych przez jedno z syryjskich ugrupowań powstańczych pod zarzutem współpracy z reżimem Asada.

W Damaszku prezydent Asad mianował w czwartek nowego gubernatora prowincji Aleppo i trzech nowych ministrów: zdrowia (Saad Abdel Salam Najef), przemysłu (Adnan Abdo Sehni), sprawiedliwości (Nadżem Hamad al-Ahmad) - poinformowała telewizja państwowa, nie podając przyczyn tych zmian.

Członkowie obecnego rządu syryjskiego zostali zaprzysiężeni 26 czerwca. Na czele rządu stanął wówczas Rijad Hidżab, który na początku sierpnia porzucił Asada, stając się jednym z czołowych liderów opozycyjnych. Zastąpił go na stanowisku premiera Wael al-Halki, który dotąd szefował resortowi zdrowia.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius oświadczył podczas czwartkowej wizyty w Jordanii, że jego kraj nie poprze utworzenia strefy zakazu lotów nad Syrią, jeśli nie powstanie ona zgodnie z prawem międzynarodowym. Szef francuskiej dyplomacji obarczył Rosję i Chiny odpowiedzialnością za fiasko międzynarodowych wysiłków zmierzających do położenia kresu przemocy w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: Reżim Asada atakuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.