Szczyt NATO. Nowa koncepcja już przyjęta
Przywódcy państw NATO podczas szczytu w Lizbonie porozumieli się ws. nowej koncepcji strategicznej. To właśnie ona jest głównym celem spotkania w Portugalii. - To historyczny moment - skomentował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
- To prawdziwie historyczny moment. NATO jest niezrównaną społecznością pokoju, bezpieczeństwa i dzielonych wartości, jednak świat się zmienia - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej. I dodał: - Stoimy w obliczu nowych zagrożeń i wyzwań i ta koncepcja strategiczna zapewni, że NATO pozostanie tak efektywne jak nigdy w obronie naszego pokoju i bezpieczeństwa (...).
- Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni - mówił szef Sojuszu.
Przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu na najbliższe 10 lat jest najważniejszym elementem szczytu w Lizbonie.
Podstawowym zadaniem NATO jest obrona terytorialna oraz solidarność sojuszników na wypadek ataku - stwierdza 11-stronicowa nowa koncepcja strategiczna. Mówi również o tym, że NATO musi odpowiadać na wyzwania XXI wieku i być zdolne do reagowania na nowe zagrożenia. Jakie? Terroryzm, rakiety dalekiego zasięgu, wojna cybernetyczna czy zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego.
W nowej koncepcji NATO ogłosiło, że zamierza rozwijać system obrony przeciwrakietowej i "będzie aktywnie dążyć do współpracy ws. obrony przeciwrakietowej z Rosją i innymi parterami". "NATO zamierza rozwijać zdolności do obrony mieszkańców i terytoriów przeciwko atakom rakiet balistycznych. Stanowi to kluczowy element naszej wspólnej obrony, co przyczynia się do niepodzielnego bezpieczeństwa Sojuszu" - brzmi jej fragment.
Jak powiedział prezydent USA Barack Obama, liderzy państw NATO zgodzili się podczas szczytu na rozwój obrony przeciwrakietowej, która będzie w stanie ochronić zarówno terytorium wszystkich członków Sojuszu w Europie jak i Stanów Zjednoczonych. System obrony będzie składał się z rakiet przechwytujących oraz radaru stacjonujących w Europie. 28 państw NATO ma zainwestować 200 milionów euro na powiązanie istniejącego systemu z amerykańskim. - Jest to odpowiedź na zagrożenia naszych czasów - powiedział Obama dziennikarzom.
Skomentuj artykuł