Szczyt NATO. Nowa koncepcja już przyjęta

(fot. EPA/RAINER JENSEN)
PAP / tvn24 / wab

Przywódcy państw NATO podczas szczytu w Lizbonie porozumieli się ws. nowej koncepcji strategicznej. To właśnie ona jest głównym celem spotkania w Portugalii. - To historyczny moment - skomentował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

- To prawdziwie historyczny moment. NATO jest niezrównaną społecznością pokoju, bezpieczeństwa i dzielonych wartości, jednak świat się zmienia - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej. I dodał: - Stoimy w obliczu nowych zagrożeń i wyzwań i ta koncepcja strategiczna zapewni, że NATO pozostanie tak efektywne jak nigdy w obronie naszego pokoju i bezpieczeństwa (...).

- Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni - mówił szef Sojuszu.

Przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu na najbliższe 10 lat jest najważniejszym elementem szczytu w Lizbonie.

DEON.PL POLECA


Podstawowym zadaniem NATO jest obrona terytorialna oraz solidarność sojuszników na wypadek ataku - stwierdza 11-stronicowa nowa koncepcja strategiczna. Mówi również o tym, że NATO musi odpowiadać na wyzwania XXI wieku i być zdolne do reagowania na nowe zagrożenia. Jakie? Terroryzm, rakiety dalekiego zasięgu, wojna cybernetyczna czy zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego.

W nowej koncepcji NATO ogłosiło, że zamierza rozwijać system obrony przeciwrakietowej i "będzie aktywnie dążyć do współpracy ws. obrony przeciwrakietowej z Rosją i innymi parterami". "NATO zamierza rozwijać zdolności do obrony mieszkańców i terytoriów przeciwko atakom rakiet balistycznych. Stanowi to kluczowy element naszej wspólnej obrony, co przyczynia się do niepodzielnego bezpieczeństwa Sojuszu" - brzmi jej fragment.

Jak powiedział prezydent USA Barack Obama, liderzy państw NATO zgodzili się podczas szczytu na rozwój obrony przeciwrakietowej, która będzie w stanie ochronić zarówno terytorium wszystkich członków Sojuszu w Europie jak i Stanów Zjednoczonych. System obrony będzie składał się z rakiet przechwytujących oraz radaru stacjonujących w Europie. 28 państw NATO ma zainwestować 200 milionów euro na powiązanie istniejącego systemu z amerykańskim. - Jest to odpowiedź na zagrożenia naszych czasów - powiedział Obama dziennikarzom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szczyt NATO. Nowa koncepcja już przyjęta
Komentarze (2)
S
Stan
20 listopada 2010, 20:27
a co NATO,na to,ze Rosja pod przywodztwem premiera Putina, od nowa staje sie wrogiem Polski,wedlug wspolczesnych zasad prowadzenia okupacji,poprzez zniewolenie gospodarcze,energetyczne.
D
Dami
20 listopada 2010, 10:54
"Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni." Strategia potwierdza to co już było zapisane w dokumentach NATO. Problem tylko w braku konkretów. Będziemy bronić jeden drugiego - OK. W jaki sposób? O tym nie słyszymy. W 1939 roku też mieliśmy sojusze, które mówiły o wzajemnej pomocy wojskowej. I co? Pozostały na papierze, a brzmiały bardzo ładnie. Nowa strategia zakłada rozbudowę systemu obrony antyrakietowej. Niedawno Rosja twierdziła, że taki system nie ma większego sensu, traktowała go nawet jako zagrożenie (choć to system obronny) dla swojej suwerenności. Przed jakimi rakietami chce się zatem bronić NATO w Europie? Bo system za ciężkie pieniądze można budować (wszak mamy nadal kryzys w Stanach i Europie i nie za bardzo NATO stać na wielkie inwestycje), ale najpierw chodzi o stwierdzenie co jest zagrożeniem. Co jest, które kraje są, zagrożeniami naszych czasów? Proste pytanie - brak jasnej odpowiedzi. Tylko nijak brzmiące ogólniki i polityczny bełkot. Zbierają się, ucztują za pieniądze podatników, robią sobie zdjęcia, ściskają rączki i tworzą sterty dokumentów pełnych nowomowy politycznej.