Szef Al-Kaidy deklaruje lojalność wobec lidera talibów

Szef Al-Kaidy deklaruje lojalność wobec lidera talibów
fot. shutterstock.com
PAP/ ed

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zadeklarował lojalność wobec nowego lidera afgańskich talibów mułły Hajbatullaha Ahundzadeha, wybranego po śmierci jego poprzednika - poinformował w sobotę amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów.

W 14-minutowym nagraniu audio Zawahiri zwraca się do Ahundzadeha słowami: "Jako emir Al-Kaidy deklaruję wierność, odnawiając tradycję zapoczątkowaną przez naszego przywódcę Osamę bin Ladena".

Zaapelował także do "narodu muzułmańskiego", by poszedł za jego przykładem i "ogłosił wsparcie oraz lojalność wobec islamskiego emiratu", jak talibowie nazywali swoje państwo w Afganistanie w latach 1996-2001.

Nagranie ma datę 27 maja, czyli dwa dni po potwierdzeniu przez talibów śmierci dotychczasowego szefa ugrupowania Mohammeda Mansura, który zginął w ataku amerykańskiego drona w prowincji Beludżystan, na południowym zachodzie Pakistanu.

W sierpniu 2015 roku Zawahiri deklarował w imieniu Al-Kaidy wierność mulle Mansurowi.

Założyciel Al-Kaidy, Saudyjczyk Osama bin Laden, złożył przysięgę na wierność pierwszemu talibskiemu przywódcy mulle Omarowi, gdy jego ruch w latach 80. znalazł schronienie na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Według ekspertów z tego powodu Al-Kaida w tej strefie korzystała z ochrony talibów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef Al-Kaidy deklaruje lojalność wobec lidera talibów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.