Szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę na Litwie. W piątek przypada setna rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy

Szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę na Litwie. W piątek przypada setna rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak przybył w piątek do Wilna z dwudniową wizytą w związku z obchodami setnej rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Pobyt w litewskiej stolicy minister rozpoczął od wizyty w kaplicy ostrobramskiej.

- To miejsce szczególne. Matka Boska Ostrobramska stanowi dla nas, ludzi wierzących, ale też niewierzących, bardzo ważny punkt odniesienia, element wspólnego dziedzictwa polsko-litewskiego - powiedział dziennikarzom Błaszczak po krótkiej modlitwie w kaplicy.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że Polska i Litwa przez 400 lat tworzyły wspólne państwo, następnie nastąpił okres rozbiorów, a przed 100 laty oba państwa odzyskały niepodległość, po czym ją utraciły w wyniku II wojny światowej.

- Te wydarzenia po II wojnie światowej też pokazały, że nasza historia ma dużo wspólnego. (...) Dziś, kiedy oba państwa znów są niepodległe, łączy nas wspólna obecność w Unii Europejskiej - wskazał minister, wyrażając przekonanie, że "jest to dobry fundament do rozwoju naszych relacji".

W piątek przypada setna rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Centralny punkt uroczystości, czyli wielka defilada wojskowa, której przyglądać będzie się m.in. minister Błaszczak, a także szefowie resortów obrony Łotwy i Estonii, Raimonds Bergmanis i Juri Luik, odbędzie się w sobotę w Wilnie w południe (godz. 11 czasu polskiego).

Przed południem w sobotę ministrowie obrony krajów bałtyckich i Polski omówią zagadnienia dotyczące m.in. roli wojsk specjalnych w nowym środowisku bezpieczeństwa. Planowane jest również podpisanie deklaracji o przystąpieniu do programu "Cyber Rapid Response Teams" w ramach PESCO, czyli mechanizmu współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zaplanowane jest spotkanie bilateralne szefa MON z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem.

- To jest okazja, by porozmawiać z kolegami na temat naszej współpracy - powiedział Błaszczak. Zaznaczył, że współpraca ta rozwija się bardzo dynamicznie zarówno w ramach NATO, jak i UE.

- Wspieramy się wzajemnie, aby osiągnąć ten zasadniczy cel, żeby zapewnić bezpieczeństwo - wskazał polski minister.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę na Litwie. W piątek przypada setna rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.