Szef MON: "To nie jest medialna spekulacja"

Szef MON: "To nie jest medialna spekulacja"
(fot. Foter / CC BY)
4 lata temu
PAP/rj

Rozmawiamy z Amerykanami, by rozmieścili w Europie Wschodniej sprzęt dla jednej brygady - powiedział we wtorek wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Dodał, że decyzji USA w tej sprawie spodziewa się w najbliższych tygodniach.

W sobotę "New York Times" napisał, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów i bojowych wozów piechoty, które w razie potrzeby pozwoliłyby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Składy sprzętu miałyby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. Decyzja - podał "NYT" - wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sekretarza obrony i Biały Dom.

W niedzielę szef MON potwierdził PAP, że trwają rozmowy o umieszczeniu w Polsce magazynów sprzętu amerykańskiego wojska. Jak mówił, to kolejny krok do zwiększenia obecności USA w Polsce i regionie.

Szef MON, pytany we wtorek w RMF FM, czy amerykańskie czołgi i wozy bojowe w Polsce to pewnik, czy medialna spekulacja, odparł: "To nie jest medialna spekulacja, bo w maju w Waszyngtonie z sekretarzem obrony Ashem Carterem o tym rozmawialiśmy. Ostatecznej decyzji nie ma. Stany Zjednoczone muszą ją podjąć".

Minister obrony spodziewa się w ciągu najbliższych tygodni "amerykańskiej decyzji". - Ale nie chcę tutaj uprzedzać, to oni muszą sami we własnych procedurach zdecydować - zaznaczył minister obrony.

- Rozmawiamy o tym, aby Amerykanie w Europie Wschodniej rozmieścili sprzęt dla jednej brygady - to jest pierwszy krok. To jest kilka tysięcy żołnierzy i setki sztuk różnego sprzętu, ale zobaczymy. Nie chcę uprzedzać faktów. To będzie bardzo dobry krok dla Polski, świadczący o rosnącym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w Polsce i w Europie Wschodniej. I od każdego amerykańskiego żołnierza w Polsce, każdego amerykańskiego czołgu czy samolotu wzrasta nasze bezpieczeństwo - podkreślił wicepremier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MON: "To nie jest medialna spekulacja"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Szef MON: "To nie jest medialna spekulacja"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.