Szef Rady Europy z zadowoleniem o decyzji TK w Polsce

(fot. aktivioslo / Foter.com / CC BY-NC-ND)
PAP / jm

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje czwartkową decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego i wzywa do jej "pełnego wdrożenia we wszystkich aspektach".

W oświadczeniu szef RE wskazał, że "w ostatnim czasie doszło do kontrowersji w związku z wyznaczeniem sędziów" polskiego Trybunału. "Z zadowoleniem przyjmuję czwartkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, która wyjaśnia prawną i konstytucyjną sytuację - oświadczył Jagland. - Ta decyzja musi być teraz w pełni wdrożona we wszystkich aspektach".

W razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie prawidłowego wdrożenia decyzji "polskie władze mogą zwrócić się do Komisji Weneckiej Rady Europy" - wskazał.

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK.

DEON.PL POLECA


Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

TK uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny.

Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dotyczący zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

25 listopada Sejm nowej kadencji głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę, 2 grudnia, Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS.

W czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych w środę sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej - Julii Przyłębskiej - prezydent ma odebrać ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef Rady Europy z zadowoleniem o decyzji TK w Polsce
Komentarze (9)
WDR .
5 grudnia 2015, 03:05
Sekretarz Rady Europy z zadowoleniem przyjmuję złamanie Konstytucji przez Platformę Obywatelską przy współudziale szefostwa TK? Nie, to musi być jakiś błąd w tłumaczeniu.
D
demokracja.net
4 grudnia 2015, 22:55
Zaangażowanie oraz dobre rady Thorbjoern Jagland mogłyby chyba dużo dobrego zdziałać w sprawie powstrzymania wojny na Ukrainie ?
AB
Aleksander Borowski
4 grudnia 2015, 21:59
 Dobrze by było ,gdyby nadzieje Janglanda się spełniły.Na razie Pan prezydent zachowuje się tak ,jakby orzeczenia TK w sprawie sędziów nie było ,a przedtem prowokacyjnie przyjął nocne ślubowanie od nadliczbowych sędziów ilka godzin przed rozprawą TK.Rozbijanie państw od wewnatrz trwa nadal, nie widać skruchy zamachowców.Interes partii stawiany jest ponad dobro państwa ,ponad konstytucję. Jakoś nie widać ,by Pan Prezydent chciał odebrać przysięgę od legalnie wybranych sędziów niezwłocznie -zgodnie z konstytucją i sugestią TK. Nad Polską czarne chmury.Może będzie cud i Prezydent się nawróci,  trwa adwent
4 grudnia 2015, 18:55
Duda ma jeszcze szansę odzyskać twarz jeśli zastosuje się do orzeczenia TK. 
jazmig jazmig
4 grudnia 2015, 20:35
Nie ma takiej szansy, bo wyrok TK nic w tej sytuacji nie znaczy. Sejm anulował wybór sędziów TK z poprzedniej kadencji, a następnie powołał nowych. Nowi zlożyli ślubowania przed prezydentem i stali się sędziami TK. Wyroki TK nie działają wstecz. Jeżeli nawet TK uznaje jakąś ustawę za nieważną, to do momentu opublikowania wyroku TK, ustawa działa i wszelkie poczynania na jaj podstawie są prawomocne. Co zrobił sejm? Unieważnił poprzednią ustawę, uchwalił nową, anulował wybór sędziów dokonany na podstawie poprzedniej ustawy i wybrał nowych sędziów swoimi uchwałami na mocy regulaminu sejmu. Jakie są tego skutki? TK nie jest władny rozpatrywać uchwał sejmu, ponieważ nie są one wymienione w aktach prawnych, które TK ocenia. TK nie może również oceniać regulaminu sejmu z tego samego powodu. Jeżeli zatem sejm uchwalił wybór sędziego, a prezydent przyjął jego ślubowanie, to ten człowiek jest sędzią TK czy się to komuś podoba, czy nie.
4 grudnia 2015, 18:47
Ja bym powiedział, że PiS nas cofa 30 lat do tyłu, gdy o wszystkim decydował szef partii, zaś prezydent i premier to figuranci. Kaczyński nawet chce odbudować RWPG, gdyż ostatnio się dowiadujemy, że naszym najbliższym sojusznikiem jest Wiktor Orban i Robert Fico.
jazmig jazmig
4 grudnia 2015, 20:36
lleszku, PiS nigdzie nas nie cofnął, dokonała tego koalicja PO+PSL.
JM
Jan Młynarczyk
4 grudnia 2015, 17:44
Jest jednak ważne pytanie - panie Jagland. Czy my naprawdę chcemy być zaliczani do Europy. Z naszym "homo sovieticus" znacznie bliżej nam do Azji. Tam "dobro narodu" od zawsze stoi ponad konstytucją i prawem.
jazmig jazmig
4 grudnia 2015, 20:37
Jak widzę, co wyrabia Europa, to zaczynam powątpiewać w to, czy homo sovieticus jest czymś gorszym, od zachodnich Europejczyków.