Szwecja: ceremonia noblowska bez udziału laureatów z powodu pandemii

Szwecja: ceremonia noblowska bez udziału laureatów z powodu pandemii
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Z powodu restrykcji koronawirusowych tegoroczna ceremonia noblowska w Sztokholmie odbyła się w czwartek bez fizycznej obecności laureatów. Nagrody Nobla otrzymali oni w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich dyplomatów.

W przemówieniu przewodniczący Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin odniósł się do pandemii Covid-19, która "pokazała, że warunki życia mogą się szybko dramatycznie zmienić".

"Przypomniano nam o znaczeniu nauki w rozwiązywaniu ważnych problemów. Tylko dzięki zrozumieniu koronawirusa, sposobu w jaki infekuje ludzi i mechanizmów wywołujących chorobę u ludzi, możemy znaleźć sposoby zwalczania Covid-19" - podkreślił prof. Heldin.

W Sali Złotej Ratusza bez udziału publiczności członkowie komitetów noblowskich wygłosili laudacje na cześć laureatów Nagrody Nobla z fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz ekonomii. Po odczytach odtwarzano krótkie filmy z uroczystości przekazania medali z 18-karatowego złota oraz kaligrafowanych dyplomów nagrane wcześniej w USA, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemczech.

Nagroda Nobla to także 10 mln koron (ok 95 tys. euro) w każdej dziedzinie.

Będący w grupie ryzyka 74-letni król Szwecji Karol XVI Gustaw, który zazwyczaj wręcza nagrody Nobla na scenie filharmonii, tym razem jedynie pozdrowił noblistów z Zamku Królewskiego w Sztokholmie.

W stolicy Szwecji nie odbył się bankiet na 1250 osób, ale wieczorem zorganizowano transmitowany w telewizji oraz przez internet program rozrywkowy z materiałami archiwalnymi. Wielu Szwedów w tym dniu w domach przygotowuje swoje własne uczty noblowskie. Poświęcona jest temu nowa wystawa w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie, która zostanie otwarta, gdy miną obostrzenia.

Kończący się tegoroczny Tydzień Noblowski w związku z nieobecnością laureatów był wyjątkowo skromny. Tradycyjne wykłady noblistów przeniesione zostały do internetu. Fundacja Noblowska ma nadzieję, że tegoroczni nobliści będą mogli przyjechać do Szwecji w przyszłym roku.

Do 13 grudnia 15 najważniejszych budynków w Sztokholmie, w tym Ratusz oraz Muzeum Narodowe podświetlonych jest iluminacjami inspirowanymi noblistami.

W czwartek oddzielna ceremonia odbyła się w Oslo oraz w Rzymie, gdzie Pokojową Nagrodę Nobla odebrał dyrektor zarządzający Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Szwecja: ceremonia noblowska bez udziału laureatów z powodu pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.