Szwecja. Z powodu koronawirusa nie odbędzie się bankiet noblowski

Szwecja. Z powodu koronawirusa nie odbędzie się bankiet noblowski
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / pp

W związku z epidemią koronawirusa 10 grudnia w Sztokholmie nie odbędzie się tradycyjny bankiet noblowski - poinformowała we wtorek Fundacja Noblowska. Ogłoszenie laureatów nagród Nobla ma się odbyć bez przeszkód na początku października.

Według prezesa Fundacji Noblowskiej Larsa Heikenstena organizacja bankietu dla 1 250 gości w Sali Błękitnej sztokholmskiego Ratusza "nie będzie w tym roku możliwa".

W Szwecji obowiązuje zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób. Nie jest jasne, czy do grudnia limit ten zostanie zniesiony, ale przesądziły inne przesłanki. "Podczas bankietu noblowskiego trudno zachować odstęp, a po drugie nie jesteśmy pewni, czy laureaci oraz towarzyszące im osoby będą mogli przyjechać do Szwecji" - podkreślił Heikensten.

Inne uroczystości noblowskie zostaną ograniczone lub tak jak koncert ku czci noblistów odbędą się bez udziału publiczności. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób zorganizowane zostanie wręczenie złotych noblowskich medali oraz dyplomów. Ceremonia zazwyczaj ma miejsce w sztokholmskiej filharmonii z udziałem 1,5 tys. gości. "To będzie wyglądało inaczej" - uściślił jedynie Heikensten.

Według Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji obserwuje się obecnie "pozytywny malejący trend", jeśli chodzi o rozwój epidemii. W ciągu ostatniej doby odnotowano siedem ofiar śmiertelnych Covid-19, łączny bilans to 5 646. We wtorek poinformowano o 118 nowych przypadkach zakażeń. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano w Szwecji u 78 166 osób.

Szwedzcy eksperci na zlecenie rządu przygotowali trzy możliwe scenariusze dalszego przebiegu pandemii w Szwecji. W pierwszej opcji liczba nowych zakażeń Covid-19 będzie nadal maleć do jesieni. Według drugiego scenariusza jesienią nastąpi nagły wzrost zachorowań, po czym liczba infekcji szybko zmaleje. Trzecia możliwość to mający nastąpić jesienią wzrost zachorowań, a równomiernie rosnący trend będzie się utrzymywać do przyszłego roku.

Raport nie rozstrzyga prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego scenariusza, a jak poinformowano, ma jedynie pomóc władzom w przygotowywaniu dalszej strategii ograniczenia epidemii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
27,93 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szwecja. Z powodu koronawirusa nie odbędzie się bankiet noblowski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.