Szydło na spotkaniu szefów rządów V4 z prezydentem Egiptu
Premier Beata Szydło wzięła we wtorek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak podkreśliła, Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji.
Przed spotkaniem z prezydentem Egiptu szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się we własnym gronie w ramach szczytu V4. Spotkanie z Sisim było pierwszym zorganizowanym przez węgierską prezydencję w ramach współpracy V4. Węgry objęły przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.
Na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów z Sisim premier Szydło podkreśliła, że rozmowy z prezydentem Egiptu dotyczyły bezpieczeństwa w regionie. - Wyraziliśmy uznanie i poparcie dla stabilizacyjnej roli Egiptu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, rozmawialiśmy o terroryzmie, o nielegalnych imigracjach; wciąż jesteśmy zaniepokojeni działaniami Państwa Islamskiego i innych grup terrorystycznych na półwyspie Synaj - powiedziała Szydło.
- Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji. Naszym wyzwaniem i odpowiedzialnością jest wyeliminowanie handlu ludźmi i przemytu. Doceniamy egipskie wysiłki zmierzające do ukrócenia działań grup przestępczych oraz zagwarantowania pomocy potrzebującym uchodźcom - dodała szefowa rządu.
Jak poinformowała, rozmowy z Sisim dotyczyły także możliwości współpracy gospodarczej. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że Egipt to jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych V4 w Afryce Północnej.
Premier podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w kontekście m.in. planów stworzenia strefy ekonomicznej Kanału Sueskiego, modernizacji infrastruktury kolejowej oraz rozwoju energii odnawialnej, rolnictwa i gospodarki morskiej. Jak dodała, Grupa Wyszehradzka zachęca władze Egiptu do dalszych reform wewnętrznych oraz budowy otwartego i demokratycznego społeczeństwa. - Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską - powiedziała Szydło.
Zaznaczyła, że przed spotkaniem z Sisim w gronie premierów państw V4 poruszane były kwestie dotyczące bieżącej agendy UE. - Jesteśmy zdeterminowani, aby nadal mówić jednym, silnym głosem w kwestiach tak fundamentalnych, jak reforma europejskiego systemu azylowego, spór z Komisją Europejską w sprawie relokacji imigrantów czy kierunek prac dotyczących wolności delegowania pracowników - dodała premier.
Premier Węgier Viktor Orban podkreślił, że Węgry 1 lipca przejęły zadania koordynujące w Grupie Wyszehradzkiej. - Misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie Unii Europejskiej od środka i na zewnątrz - powiedział.
Jak dodał, w trakcie spotkania szefów rządów V4 we własnym gronie omówione zostały kwestie nielegalnej migracji, a także bezpieczeństwa. Zaznaczył, że rozmowy z prezydentem Egiptu dotyczyły głównie terroryzmu i nielegalnej migracji, stabilizacji w południowym regionie Morza Śródziemnego oraz współpracy gospodarczej między Egiptem i krajami Europy Środkowej.
- Kraje V4 wyraziły wdzięczność wobec prezydenta Egiptu za jego pracę na rzecz stabilizacji regionu - mówił Orban.
Szef węgierskiego rządu poinformował, że rozmowy z Sisim dotyczyły także sytuacji w Libii. - Wyraziliśmy przekonanie, że Libia jest lekcją, z której wiele możemy się nauczyć, że jesteśmy odpowiedzialni za sytuację, która się tam pojawiła - powiedział.
- Nie mieliśmy określonego planu, dlatego przyczyniliśmy się do destabilizacji tego kraju i ponosimy odpowiedzialność za to, że północna granica Libii jest otwarta, niestrzeżona - dodał Orban.
Premier Węgier ocenił, że obecna współpraca między V4 a Egiptem jest poniżej potencjału, jednak w jego opinii wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że należy ją zwiększyć.
Sisi podkreślił, że wtorkowe spotkanie z szefami rządów V4 to przykład kontynuowania długotrwałej przyjaźni Egiptu z państwami Grupy Wyszehradzkiej. - Czekamy na dalszy rozwój tych relacji w celu osiągnięcia wspólnego partnerstwa strategicznego - mówił.
Sisi podkreślił także szczególną jego zdaniem rolę V4 w UE. Wśród obiecujących obszarów przyszłej współpracy z krajami V4 wymienił m.in. współpracę bilateralną oraz w ramach UE, zwłaszcza w kontekście walki z terroryzmem.
- Chciałbym podkreślić nasze wspólne zobowiązania dotyczące zwalczania terroryzmu we wszystkich formach, a także wszelkich form ekstremizmu sprzyjających terroryzmowi (...) - powiedział.
- Zgodziliśmy się, że będziemy działać na rzecz wyeliminowania źródeł problemów nielegalnej emigracji, podkreślając równocześnie konieczność znalezienia rozwiązań politycznych dla konfliktów m.in. w Syrii i Libii - poinformował.
Z kolei szef rządu Słowacji Robert Fico zaznaczył, że w walce z nielegalną migracją najbardziej efektywnym narzędziem jest skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE oraz współpraca z krajami, z których przybywają migranci, a także z krajami, które mogą pomóc w szczególnie trudnych regionach.
- Jeżeli istnieje taki kraj, który mógłby nam pomóc w rozwiązaniu problemów migracyjnych, to na pewno jest nim Egipt - podkreślił Fico.
Według szefa słowackiego rządu to Egipt, a nie UE, może odegrać strategiczną rolę m.in. w stabilizacji sytuacji w Libii. - To, co wydarzyło się w Libii, jest przede wszystkim odpowiedzialnością UE, a teraz płaczemy nad rozlanym mlekiem - dodał.
Fico wyraził pełne poparcie dla egipskiego prezydenta i ocenił, że należy wspierać działania podejmowane przez Egipt w walce z terroryzmem. Jak dodał, V4 zaoferowała Sisiemu pomoc w zakresie rozbrajania improwizowanych materiałów wybuchowych oraz działań antyterrorystycznych.
Premier Słowacji zaznaczył, że V4 widzi duży potencjał we współpracy gospodarczej z Egiptem, m.in. w obszarze energetyki.
Szef rządu Czech Bohuslav Sobotka ocenił, że rząd egipski potrafi aktywnie przeciwdziałać nielegalnej migracji. Podobnie jak inni przywódcy V4, podkreślił, że na spotkaniu z prezydentem Egiptu omówione zostały m.in. sprawy dotyczące Libii. Zaznaczył, że stabilizacja tego kraju leży obecnie w interesie wszystkich krajów V4.
Premier Czech zaznaczył, że rozmawiano m.in. na temat współpracy gospodarczej między V4 i Egiptem, w tym inwestycji w obszarze energetyki, odnawialnych źródeł energii, turystyki, modernizacji infrastruktury i zarządzania zasobami wodnymi.
- V4 popiera otwarcie relacji między UE a Egiptem oraz wzmocnienie dialogu w zakresie bezpieczeństwa między nimi - zaznaczył.
Skomentuj artykuł