Egipt nakazuje ambasadorowi Kataru opuszczenie kraju

Egipt nakazuje ambasadorowi Kataru opuszczenie kraju
(fot. PAP / EPA / KHALED ELFIQI)
PAP / ml

Egipt, który jako jeden z kilku krajów arabskich zerwał w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem, odwołał swego najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego z Dauhy i dał katarskiemu ambasadorowi w Kairze 48 godzin na opuszczenie kraju.

Egipskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że "ambasadora Kataru wezwano dzisiaj, formalnie powiadomiono o wygaśnięciu jego akredytacji (...) i dano mu 48 godzin na opuszczenie kraju".
Arabia Saudyjska, a w ślad za nią Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając to państwo o wspieranie terroryzmu, w tym Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego. Rijad i Kair zawiesiły z Katarem wszystkie połącznia lądowe, morskie i powietrzne. Zjednoczone Emiraty Arabskie dały Katarczykom 48 godzin na opuszczenie kraju, a Bahrajn - 14 dni.
Katar został ponadto wykluczony z arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej działającej w Jemenie i zwalczającej szyickich rebeliantów Huti.
Według katarskiego MSZ posunięcie kilku krajów arabskich jest "nieuzasadnione, oparte na twierdzeniach i pomówieniach nie mających poparcia w faktach". Resort wspomina też o kampanii kłamstw i fałszerstw. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt nakazuje ambasadorowi Kataru opuszczenie kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.