Ta Nagroda Nobla zmniejszy problemy etyczne
Odkryta przez tegorocznych noblistów możliwość przekształcania dorosłych komórek w komórki macierzyste zmniejszy problemy etyczne w medycynie rekonstrukcyjnej - powiedział PAP prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.
- Odkrycie to otwiera całkiem nowe perspektywy przed medycyną rekonstrukcyjną. Na pewno zmniejszy problemy etyczne dotyczące tej medycyny - zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Zagórski-Ostoja.
Zdaniem naukowca odkrycie, że dorosłe komórki można przeprogramować na dość dowolne komórki organizmu to ważne osiągnięcie, "rzeczywiście warte Nobla".
Jak wyjaśnił ekspert, są już podejmowane próby stosowania odkrycia noblistów w praktyce. - Pierwszym celem są komórki systemu nerwowego - naukowcy próbują tworzyć komórki nerwowe z innych komórek somatycznych. Mamy nadzieję, że pozwolą one zastąpić pewne zniszczone fragmenty układu nerwowego, również mózg. Ale pierwszym celem są uszkodzenia rdzenia nerwowego - powiedział.
Dodał, że nad zagadnieniem tym pracują również polscy badacze, którzy w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie podejmują próby przekształcenia innych komórek w komórki nerwowe.
Badacz zaznaczył, że przekształcenie komórki naskórka w komórkę pluripotentną, a więc taką, z której może powstać komórka o innej specjalizacji, nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać: wymaga wstawienia do komórki tzw. kasety genowej liczącej tylko 4 geny.
Skomentuj artykuł