Tłumy na świętowaniu nadejścia Nowego Roku w Chinach

Tłumy na świętowaniu nadejścia Nowego Roku w Chinach
Przywitanie nowego roku w Beijing, Chiny - fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
PAP / pzk

W Wuhan, gdzie przed ponad trzema laty rozpoczęła się pandemia Covid-19, a także w wielu innych chińskich miastach świętowano w sobotę nadejście Nowego Roku; były to pierwsze tak liczne zgromadzenia od czasu złagodzenia przez rząd w Pekinie epidemicznych obostrzeń, jak podała agencja Reutera.

"W trosce o wasze zdrowie i bezpieczeństwo nie gromadźcie się i nie zatrzymujcie" - komunikat o tej treści można było usłyszeć z głośników na ulicach Wuhan, lecz mieszkańcy, pragnący zmiany po kilku latach surowych restrykcji, nie zwracali uwagi na te ostrzeżenia. W obchodach Nowego Roku wzięło tam udział kilkadziesiąt tysięcy osób, świętujących w otoczeniu licznych funkcjonariuszy pilnujących porządku - przekazał Reuters.

"Żyłem i pracowałem w warunkach (pandemii) Covid przez cały 2022 rok. Mam nadzieję, że 2023 rok okaże się czasem, gdy wszystko będzie mogło powrócić do tego, co było przed rokiem 2020" - napisał w mediach społecznościowych mieszkaniec prowincji Jiangsu, położonej we wschodniej części kraju, nieopodal Szanghaju.

Władze Chin zniosły w grudniu większość drakońskich obostrzeń związanych z polityką "zero Covid", podkreślając, że dominujący obecnie wariant Omikron jest znacznie łagodniejszy, niż pierwotny wariant koronawirusa i rzadko wywołuje zapalenie płuc.

Po odstąpieniu od obowiązkowych testów i izolacji dla zakażonych wariant koronawirusa Omikron zaczął się szerzyć po kraju na ogromną skalę praktycznie bez żadnej kontroli. Fala infekcji przeciąża szpitale, w niektórych miejscach lekarze i pielęgniarki muszą pracować, mimo że są zakażeni, w aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych; przed krematoriami ustawiają się kolejki karawanów.

DEON.PL POLECA

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną. Według danych portalu statystycznego Worldometer z powodu Covid-19 zmarło dotąd na świecie 6,7 mln osób.

O godz. 16 polskiego czasu Nowy Rok powitali mieszkańcy m.in. Japonii i Korei Południowej. Godzinę później świętowano w Chinach, na Filipinach, Tajwanie oraz na części terytorium Indonezji i Malezji, a o godz. 18 - m.in. w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tłumy na świętowaniu nadejścia Nowego Roku w Chinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.