Chiny mianują biskupa katolickiego wbrew porozumieniu z Watykanem

Chiny mianują biskupa katolickiego wbrew porozumieniu z Watykanem
Papież Franciszek (23 XI 2022) - fot. Grzegorz Gałązka
PAP / pzk

Watykan wyraził „zdziwienie i rozgoryczenie” z powodu mianowania biskupa w Chinach, do którego doszło z naruszeniem obowiązującego porozumienia między Stolicą Apostolską a Pekinem. Tymczasowa umowa w sprawie nominacji biskupów, zawarta w 2018 roku, została niedawno odnowiona.

Celem porozumienia było położenie kresu trwającym przez lata napięciom między Watykanem a Pekinem na tle mianowania chińskich biskupów bez zgody papieża. Szczegóły umowy pozostają tajne, a przeciwko niej ostro protestowała poprzednia amerykańska administracja. Porozumienie zostało po raz pierwszy odnowione w 2020 roku, a po raz drugi w październiku tego roku.

Oświadczenie Watykanu odnosi się ceremonii powołania biskupa, do której doszło w czwartek w mieście Nanchang. Jak wyjaśniono w komunikacie, Giovanni Peng Weizhao został tam mianowany biskupem pomocniczym diecezji Jiangxi, której nie uznaje Stolica Apostolska.

Wydarzenie to „nie odbyło się w zgodzie z duchem istniejącego dialogu między stroną watykańską a chińską i na mocy tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów zawartego 22 września 2018 roku” - głosi nota Stolicy Apostolskiej.

DEON.PL POLECA

Zaznaczono w niej następnie, że według napływających stamtąd wiadomości mianowanie biskupa Penga poprzedziły „długie i mocne naciski ze strony lokalnych władz”.

„Stolica Apostolska wyraża pragnienie, aby nie powtórzyły się podobne epizody i oczekuje na stosowne informacje w tej kwestii od miejscowych władz, a także potwierdza pełną gotowość kontynuowania dialogu naznaczonego szacunkiem i dotyczącego wszystkich spraw o wspólnym interesie” - ogłoszono w komunikacie Watykanu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Chiny mianują biskupa katolickiego wbrew porozumieniu z Watykanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.