Trump po rozmowie z Xi: "duży postęp" ws. ewentualnej umowy z Chinami

Trump po rozmowie z Xi: "duży postęp" ws. ewentualnej umowy z Chinami
(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
PAP/ ed

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że osiągnięto "duży postęp" w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

"Właśnie miałem długą i bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Xi z Chin" - napisał Trump na Twitterze. "Umowa idzie bardzo dobrze. Jeśli ją zawrzemy, to będzie ona bardzo obszerna, obejmująca wszystkie tematy, obszary i punkty sporne. Osiągnęliśmy duży postęp!" - dodał.

Skoorydnowane relacje i współpraca

Z kolei media chińskie poinformowały, że Xi w rozmowie z amerykańskim przywódcą wyraził nadzieję, że relacje między Pekinem i Waszyngtonem będą "skoordynowane, oparte na współpracy i stabilne", a umowa obopólnie korzystna. Podkreślił również, że obie strony pracują, by wcielić w życie postanowienia osiągniętego ostatnio konsensusu.

DEON.PL POLECA


Chiny i USA toczą spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie.

Xi i Trump uzgodnili jednak na spotkaniu w Argentynie 1 grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podnosić w tym czasie ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trump po rozmowie z Xi: "duży postęp" ws. ewentualnej umowy z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.