Trzy kraje nie uznały niepodległości Kosowa

Trzy kraje nie uznały niepodległości Kosowa
Albańscy mieszkańcy Kosowa świętujący decyzję MTS (fot. PAP/EPA/KUSHTRIM TERNAVA)
PAP / zylka

Władze Hiszpanii, Rumunii i Azerbejdżanu zapowiedziały w piątek, że pomimo pozytywnej opinii Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niepodległości Kosowa, w dalszym ciągu nie zamierzają jej uznać.

Hiszpański rząd oświadczył, że "podtrzymuje swe stanowisko" w kwestii Kosowa i nie zamierza uznawać jego niepodległości.

DEON.PL POLECA

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w tej sprawie i nie uznajemy niepodległości Kosowa. W dalszym ciągu apelujemy o porozumienie pomiędzy stronami i dialog - powiedziała wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega na konferencji prasowej w Madrycie.

Hiszpania, borykająca się z ruchami separatystycznymi w dwóch regionach - Kraju Basków na północy i Katalonii na północnym wschodzie - jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, które nie uznały niepodległości Kosowa, ogłoszonej jednostronnie 17 lutego 2008 roku. Są to także Słowacja, Rumunia, Grecja i Cypr.

De la Vega zaprzeczyła, aby stanowisko hiszpańskie było reakcją na nacjonalizm baskijski i kataloński.

- Myślę, że porównywanie Hiszpanii do Bałkanów nie jest realistyczne - podkreśliła.

Rumunia w piątek powtórzyła, że pomimo opinii Trybunału nie zamierza uznać Kosowa.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza swoje stanowisko, wyrażane wielokrotnie w ostatnich latach, dotyczące nieuznania Kosowa jako państwa - głosi komunikat rumuńskiego MSZ.

Rumunia, sąsiadka Serbii, także prawosławna, od początku odmówiła uznania niepodległości Kosowa. Po jej ogłoszeniu prezydent Traian Basescu powiedział, że jest to "akt bezprawia".

Z kolei rząd Azerbejdżanu oświadczył w piątek, że uznaje integralność terytorialną Serbii pomimo opinii Trybunału w Hadze.

Według rzecznika azerskiego MSZ, opinia MTS ma charakter konsultacyjny, a nie obowiązujący i nie jest żadnym precedensem dla Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej na terytorium Azerbejdżanu.

- Uważamy, że wszystkie konflikty separatystyczne na świecie są zróżnicowane i nie istnieje jeden sposób ich rozwiązywania. To także odnosi się do Kosowa - powiedział.

Zadowolenie z opinii MTS wyraziły dwa bałkańskie kraje - Chorwacja i Madeconia, które uważają, że przyczyni się ona do stabilizacji regionu.

- Jestem przekonany, że opinia Trybunału przyniesie stabilizację sytuacji w regionie - oznajmił w piątek chorwacki minister spraw zagranicznych Gordan Jandroković.

- Opinia Trybunału jest dobrą podstawą i zachętą do rozwoju dobrych stosunków sąsiedzkich oraz poprawy współpracy regionalnej i otwiera nowy rozdział we wzmacnianiu zaufania między państwami w regionie - oświadczyło w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Macedonii.

Macedonia i Chorwacja są wśród 69 państw, które uznały niepodległość Kosowa. Serbia jest temu przeciwna i traktuje Kosowo jako swą prowincję.

Specjaliści prawa międzynarodowego uważają, że opinia Trybunału odnosi się jedynie do przypadku Kosowa i nie stanowi żadnej podstawy prawnej dla mniejszości pragnących wybić się na niepodległość.

- Dla grup mniejszościowych, które rozważają secesję, opinia ta na pierwszy rzut oka wygląda na użyteczną, jednak z punktu widzenia prawa w żadnym wypadku nie będzie przydatna - powiedział Willem van Genugten, profesor prawa na uniwersytecie w Tilburgu w Holandii.

Z kolei profesor Jean d'Aspremont z wydziału prawa uniwersytetu w Amsterdamie jest zdania, że "trybunał znalazł elegancki sposób, aby nie stworzyć precedensu. W sensie prawnym opinia konsultacyjna nie pomoże mniejszościom, gdyż nie ma tam żadnych podstaw prawnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzy kraje nie uznały niepodległości Kosowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.