Turcja: 10 miesięcy więzienia dla piosenkarki za obrazę prezydenta

Turcja: 10 miesięcy więzienia dla piosenkarki za obrazę prezydenta
Zuhal Olcay (fot. Prometheus72 / Shutterstock.com)
PAP / kw

Zuhal Olcay, turecka aktorka i piosenkarka znana m.in. z głównej roli w słynnym musicalu "Evita", została skazana w czwartek na 10 miesięcy więzienia. Sąd w Stambule uznał, że obraziła prezydenta Turcji, zmieniając słowa popularnej piosenki.

Podczas koncertu w Stambule w sierpniu 2016 roku artystka, która wystąpiła od 1980 roku w przeszło 30 filmach, zmieniła tekst popularnego przeboju zatytułowanego "Nie obchodzi mnie świat" - użyła nazwiska prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby zrymować je po turecku ze słowami: "wszystko to pustka, wszystko kłamstwo".

Jak poinformował turecki dziennik "Evrensel", dla 60-letniej Zuhal Olcay prokurator zażądał czterech lat więzienia. Sąd ostatecznie skazał ją 10 miesięcy pozbawienia wolności. Nie zgodzono się na zawieszenie kary ze względu na dobre sprawowanie podczas pobytu w areszcie, ponieważ artystka była już kiedyś ukarana grzywną za obrazę urzędnika państwowego.

"Evrensel" sugeruje, że piosenkarka po osadzeniu jej w więzieniu uzyska być może warunkowe zwolnienie.

W ciągu ostatnich lat za obrazę prezydenta skazano w Turcji wielu obywateli. Część otrzymała wyroki, ponieważ rozpowszechniali w sieciach społecznościowych cudze teksty, w których prezydent Erdogan nie był nawet bezpośrednio wymieniany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: 10 miesięcy więzienia dla piosenkarki za obrazę prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.