Turcja: wrak zestrzelonego myśliwca znaleziony

Turcja: wrak zestrzelonego myśliwca znaleziony
(fot. EPA/STRINGER)
PAP / ad

Władze Turcji znają koordynaty wraku samolotu myśliwskiego, zestrzelonego przez Syrię. Turecka maszyna znajduje się na dnie morskim na głębokości 1300 metrów, na syryjskich wodach terytorialnych - oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ Turcji Selcuk Unal.

Rzecznik zaprzeczył jednocześnie doniesieniom tureckich mediów, które twierdziły, że ekipy poszukiwawcze znalazły już wrak. Dodał, że wciąż nie wiadomo, czy piloci zdążyli się katapultować; ich poszukiwania mają najwyższy priorytet.

Unal potwierdził, że strona turecka wystosowała do syryjskiego personelu konsularnego w Stambule notę dyplomatyczną, w której Ankara przedstawiła swoją wersję zajścia i potępiła zestrzelenie samolotu.

Wcześniej w niedzielę turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział w państwowej telewizji TRT, że "nikt nie może sobie pozwolić na testowanie możliwości (wojskowych) Turcji" i "zagrażać bezpieczeństwu" kraju.

Poinformował też, że z najnowszych informacji wynika, iż myśliwiec F-4 Phantom "został zestrzelony w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, 13 mil morskich od Syrii".

Davutoglu podkreślił, że myśliwiec leciał sam, nie wykonywał "żadnej tajnej misji dotyczącej Syrii" i "nie zbierał informacji".

Minister przyznał, że samolot na chwilę naruszył przestrzeń powietrzną Syrii, co już w sobotę sugerował prezydent Turcji Abdullah Gul. "Maszyna nie wykazywała żadnych oznak wrogości wobec Syrii i została zestrzelona ok. 15 minut po chwilowym naruszeniu syryjskiej przestrzeni powietrznej" - wyjaśnił Davutoglu.

Piloci dostali informację z tureckich radarów o tym, że powinni opuścić syryjską przestrzeń powietrzną, ale ze strony syryjskiej nie było żadnego ostrzeżenia - dodał.

Szef MSZ powiedział też, że myśliwiec był wyraźnie oznakowany jako turecki. Dodał, że nie zgadza się ze wcześniejszym oświadczeniem strony syryjskiej, która twierdzi, że nie wiedziała, iż samolot należał do Turcji.

Davutoglu sprecyzował, że samolot nie był uzbrojony i wykonywał lot szkoleniowy mający na celu przetestowanie systemu radarowego w rejonie Morza Śródziemnego.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu poinformowała, że na wniosek Turcji we wtorek ambasadorowie krajów członkowskich przeprowadzą konsultacje w sprawie piątkowego incydentu. Anonimowy dyplomata, cytowany przez Reutera, twierdzi, że Turcja przedstawi wówczas szczegóły incydentu. "Od Turcji i sojuszników zależy, jak będą chcieli postąpić" - powiedział. "Turcja może potrzebować wsparcia politycznego. Nie wnioskowano o nic innego. To nie musi prowadzić do następnego kroku" - podkreślił dyplomata NATO.

Szef brytyjskiego MSZ William Hague potępił zestrzelenie samolotu, nazywając je "skandalicznym". Powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa wesprzeć zdecydowane działania wymierzone w Syrię w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

O spokój zaapelował minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi, który w sobotę wieczorem rozmawiał na temat incydentu z Davutoglu.

Potwierdzając w nocy z piątku na sobotę zestrzelenie samolotu, który wystartował z bazy w Malatya w środkowowschodniej Turcji, syryjskie dowództwo wojskowe poinformowało, że maszyna znajdowała się w przestrzeni powietrznej Syrii i nad jej wodami terytorialnymi.

Stosunki między Syrią i Turcją, niegdyś bliskimi sojusznikami, znacznie pogorszyły się po wybuchu w Syrii powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi w marcu 2011 roku. Analitycy obawiają się, że incydent z samolotem może doprowadzić do poważnego kryzysu między Ankarą i Damaszkiem.

Na terytorium Turcji znalazły schronienie dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekających przed działaniami wojennymi w swym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja: wrak zestrzelonego myśliwca znaleziony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.