Turcja: zamknięto lokale wyborcze w wyborach prezydenckich i parlamentarnych

Turcja: zamknięto lokale wyborcze w wyborach prezydenckich i parlamentarnych
fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
PAP

O godz. 17 czasu lokalnego (16. czasu polskiego) zamknięto w Turcji lokale wyborcze w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Ogłoszenie wstępnych wyników oczekiwane jest w niedzielę w godzinach wieczornych.

Obywatele Turcji wybierali w niedzielę na pięcioletnią kadencję przyszłego prezydenta oraz 600 posłów Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. Czynne prawo wyborcze przysługuje obecnie ok. 64 mln osób, w tym niemal 5 mln wyborców głosujących po raz pierwszy.

W lipcu 2018 r. Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a funkcja premiera została zniesiona. Kandydat potrzebuje więcej niż połowy głosów, by wygrać w pierwszej turze. Turę drugą zaplanowano na 28 maja.

W wyścigu o fotel prezydenta mierzą się obecny konserwatywny lider państwa Recep Tayyip Erdogan, wspierany przez większość opozycji przywódca centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu oraz Sinan Ognan, którego poparcie w ostatnich sondażach oscylowało wokół 5 proc. Wyniki opublikowanego w czwartek sondażu Konda dały Kilicdaroglu pięć procent przewagi nad Erdoganem.

DEON.PL POLECA

Największe poparcie w sondażach uzyskiwały trzy koalicje – Sojusz Ludowy skupiony wokół Partii Sprawiedliwości i Rozwoju; Sojusz Narodowy popierający Kilicdaroglu oraz Sojusz Pracy i Wolności, którego trzon stanowi prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) – również wspierający lidera CHP. Ośrodek Konda umieścił Sojusz Ludowy na szczycie preferencji wyborców, z których 44 proc. wyraziło chęć oddania głosu na tę koalicję. Sojusz Narodowy otrzymał 40 proc. głosów ankietowanych, ugrupowania skupione wokół HDP – ponad 12 proc.

Lokale wyborcze zostały zorganizowane w szkołach lub - na zniszczonym przez lutowe trzęsienie ziemi południowym wschodzie kraju - specjalnych kontenerach. W kraju od sobotniego poranka trwa cisza wyborcza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: zamknięto lokale wyborcze w wyborach prezydenckich i parlamentarnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.