Tusk w PE o systemie informacji o pasażerach

Tusk w PE o systemie informacji o pasażerach
(fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
PAP / ptsj

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował we wtorek do PE o przyspieszenie prac nad systemem wymiany informacji o pasażerach. Jeśli nie uda się zbudować spójnej polityki bezpieczeństwa UE, zagrożone będą wolności, które budowaliśmy w Unii - mówił Tusk.

Na sesji PE w Strasburgu Tusk przypomniał, że w grudniu Rada Europejska omawiała m.in. kwestię europejskiego systemu rejestracji danych pasażerów, który ma pomóc w wykrywaniu przemieszczania się osób niebezpiecznych. Dyskusja na ten temat stała się głośniejsza po ubiegłotygodniowych zamachach we Francji.

"To są bardzo poważne tematy. Parlament bardzo poważnie podchodzi do obrony wolności obywatelskich. Jednakże zwracamy się do Państwa również o to, abyście starali się bronić bezpieczeństwa tych, którzy wybrali tę izbę. Zawsze stać będziemy przed wyborem między bezpieczeństwem a wolnością, musimy zachować właściwą równowagę" - apelował do europosłów Tusk.

Jak dodał, jeżeli nie uda się zbudować spójnej polityki bezpieczeństwa dla całej UE, "prędzej czy później zagrożone będą te wolności, które budowaliśmy w Unii, włącznie ze strefą Schengen". "Nie chciałbym tego doczekać" - przestrzegał szef Rady Europejskiej.

DEON.PL POLECA


Podkreślił, że jeżeli nie uda się wypracować wspólnej europejskiej regulacji na temat wymiany danych pasażerów, być może powstanie 28 regulacji krajowych. To - zdaniem byłego polskiego premiera - będzie system pełen dziur, który zapewni wprawdzie bezpieczeństwo danych osobowych, ale nie zapewni bezpieczeństwa obywateli. "Jeden system europejski na pewno będzie lepszy zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i wolności" - podkreślił.

Projekt dyrektywy w sprawie systemu przekazywania władzom danych pasażerów podróżujących z i do UE, czyli tzw. PNR, został wiosną 2013 roku odrzucony niewielką liczbą głosów w komisji PE ds. swobód obywatelskich. Europosłowie uznali, że dyrektywa może prowadzić do naruszania podstawowych praw obywateli, zwłaszcza prawa do prywatności. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk w PE o systemie informacji o pasażerach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.