UE apeluje do Rosji, Turcji i Iranu o podjęcie rozmów pokojowych w Syrii

UE apeluje do Rosji, Turcji i Iranu o podjęcie rozmów pokojowych w Syrii
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / jp

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do ministrów spraw zagranicznych Rosji, Turcji i Iranu o utrzymanie w mocy zawieszenia broni we Wschodniej Gucie i zezwolenie na pomoc humanitarną w oblężonej enklawie na przedmieściach Damaszku.

W liście do szefów MSZ trzech państw, oficjalnych gwarantów porozumienia w Astanie, Mogherini wezwała do "podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia, że walki zostaną zakończone, naród syryjski będzie chroniony i wreszcie, że zrealizowany zostanie pilny dostęp humanitarny i niezbędne ewakuacje medyczne".

Mogherini podkreśliła, że zaproponowane przez ONZ zawieszenie broni dałoby szansę na postępy w rozmowach pokojowych.

Jednocześnie zwróciła się do gwarantów porozumienia w Astanie, by kraje te wywiązały się z podjętej w maju ubiegłego roku inicjatywy utworzenia i utrzymania tzw. stref deeskalacji i uruchomiły pomoc humanitarną dla ludności cywilnej, która znalazła się w "dramatycznej sytuacji".

W środę również francuskie MSZ wezwało Rosję i Iran do wywarcia "maksymalnej presji" na syryjski rząd w celu wprowadzenia zaproponowanego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 30-dniowego rozejmu w Syrii.

- Grupy zbrojne we Wschodniej Gucie zobowiązały się do przestrzegania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 2401 (dotyczącej zawieszenia broni - PAP) i zaakceptowały rozejm - poinformowało francuskie MSZ.

Francuska dyplomacja podkreśliła w oświadczeniu, że reżim prezydenta Baszara el-Asada nie "poszedł w tym kierunku".

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję wzywającą do ustanowienia "natychmiastowego" 30-dniowego rozejmu w Syrii w celu umożliwienia ewakuacji rannych ze Wschodniej Guty oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jednak już po kilku godzinach ponownie rozpoczęły się zacięte walki.

Zawarte w Astanie porozumienie w sprawie stref bezpieczeństwa w Syrii weszło w życie na początku maja ubiegłego roku. W rozmowach uczestniczyły Rosja, Turcja i Iran; USA wystąpiły tam jedynie w charakterze obserwatora.

Na 24-25 kwietnia zaplanowano międzynarodową konferencję w Brukseli dotyczącą Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE apeluje do Rosji, Turcji i Iranu o podjęcie rozmów pokojowych w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.