UE ciągle podzielona ws. niepodległości Kosowa

UE ciągle podzielona ws. niepodległości Kosowa
Oficjalna flaga Kosowa
PAP / mik

Unia Europejska jest ciągle podzielona w sprawie uznania niepodległości Kosowa, dwa lata po ogłoszeniu przez Prisztinę oderwania się od Serbii. Niepodległości Kosowa nie uznało pięć z 27 państw UE.

- Już najwyższy czas, aby pięć krajów UE, które nie uznały niepodległości Kosowa, uczyniło wysiłek, aby uznać to nowe państwo - powiedziała w środę austriacka eurodeputowana Ulrike Lunacek w Brukseli. Przygotowała ona raport na temat Kosowa dla Parlamentu Europejskiego.

DEON.PL POLECA

Jej apel o uznanie niepodległości Kosowa został w całości odrzucony przez Hiszpanię, która obecnie przewodniczy UE.

- Sprawa uznania lub nieuznania niepodległości tego państwa nie jest kwestią rozpatrywaną w kategoriach unijnych. Jest to decyzja podejmowana indywidualnie przez każdy kraj należący do UE. Hiszpania nie uznaje Kosowa i to się nie zmieni - powiedział rzecznik prasowy hiszpańskiej prezydencji.

Poza Hiszpanią Cypr, Grecja, Rumunia i Słowacja odmawiają uznania niepodległości dawnej prowincji serbskiej. Motywacje każdego kraju rozciągają się od poparcia Serbii do obaw o dążenia separatystyczne.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton jest oczekiwana w Kosowie w piątek, po wizycie w Bośni i w Serbii.

"Chcę porozmawiać w Kosowie o postępach w przestrzeganiu zasad państwa prawa, walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, jak i o dobrym zarządzaniu" - napisała w komunikacie przed wizytą na Bałkanach.

Rzecznik prezydencji hiszpańskiej przypomniał, że pomimo rozbieżności wewnątrz Unii co do sprawy niepodległości Kosowa istnieją też obszary, w których doszło do konsensu. Chodzi tu o unijną misję policji i wymiaru sprawiedliwości EULEX w Kosowie, którą "popierają wszystkie państwa UE".

Kosowo 17 lutego 2008 roku jednostronnie ogłosiło niepodległość, odrywając się od Serbii. Za niepodległe państwo uznało je do tej pory 65 krajów, w tym 22 kraje Unii Europejskiej i USA. Ostro sprzeciwia się temu Serbia, popierana przez Rosję i Chiny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE ciągle podzielona ws. niepodległości Kosowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.