UE przekaże Mali pierwsze 20 mln euro pomocy

UE przekaże Mali pierwsze 20 mln euro pomocy
(fot. PAP/EPA/GEORGE HENTON)
PAP / mh

UE zatwierdziła w piątek przekazanie Mali pierwszych 20 mln euro z odmrożonej pomocy rozwojowej. Środki mają pomóc przywrócić ład konstytucyjny w kraju, gdzie trwa wojna między islamskimi rebeliantami a siłami rządowymi wspieranymi przez wojska francuskie.

Unijne środki mają też zostać wykorzystane na przygotowanie pierwszych etapów zaplanowanych na lipiec wyborów w Mali, a także na inicjatywy służące dialogowi politycznemu i pojednaniu. 
Całkowita kwota pomocy rozwojowej dla tego kraju, którą we wtorek formalnie odmroziła UE, wynosi 250 mln euro. Wypłata tych środków została wstrzymana po zeszłorocznym zamachu stanu w Mali.
"Ten pierwszy pakiet pomocy stanowi kolejny wkład UE we wsparcie Mali w przywracaniu autorytetu państwa i jego stabilności. Przekazane środki pomogą w przywróceniu w najbliższych tygodniach podstawowych świadczeń państwowych dla malijskiego społeczeństwa" - powiedziała cytowana w piątkowym komunikacie KE szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Środki z pierwszego pakietu będą przekazywane za pośrednictwem różnych agend państw unijnych, organizacji pozarządowych oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Zostaną przeznaczone m.in. na pojazdy i sprzęt dla służb cywilnych, mających zajmować się bezpieczeństwem i ochroną ludności, zwłaszcza na północy kraju, z której wypierani są rebelianci. Środki będą też służyć przywróceniu podstawowych usług administracyjnych i edukacyjnych w tym afrykańskim kraju.
W poniedziałek o sytuacji w Mali będą rozmawiać unijni ministrowie spraw zagranicznych. Tego dnia w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso spotka się też malijski premier Diango Cissoko.
W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma wspierać szkolenie i reorganizację malijskiej armii. Misja ma potrwać 15 miesięcy. Weźmie w niej udział ok. 500 żołnierzy - 200 instruktorów, w tym 20 Polaków, którzy rozpoczną pracę na miejscu w połowie marca.
Mali pogrążyło się w chaosie w marcu 2012 roku, gdy w wojskowym zamachu stanu obalony został demokratycznie wybrany prezydent Amadou Toure. W kilka tygodni później islamscy rebelianci zdołali opanować północ kraju. Obecnie w Mali trwa interwencja zbrojna Francji przeciwko dżihadystom, rozpoczęta 11 stycznia na prośbę tymczasowych władz malijskich.
Według niedawnego raportu UE z powodu trwającego konfliktu i suszy w Mali zagrożonych głodem jest 4-5 mln ludzi.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE przekaże Mali pierwsze 20 mln euro pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.