UE zapewnia Ukrainę, że oferta jest aktualna
(fot. President of the European Council / Foter.com / CC BY-NC-ND)
PAP / kn
Oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej wraz z umową o wolnym handlu między UE a Ukrainą pozostaje aktualna - oświadczyli w poniedziałek w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Podkreślili również, że "stanowczo nie zgadzają się ze stanowiskiem oraz działaniami Rosji" w związku z planami podpisania umowy UE-Ukraina.
"Stanowisko Unii Europejskiej odnośnie do decyzji Ukrainy o tymczasowym zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA), jest jasne: oferta podpisania niemającej precedensu umowy nadal leży na stole. Wymaga to od ukraińskich przywódców wykazania koniecznej woli politycznej, zdecydowanych działań oraz namacalnych postępów w wypełnianiu warunków, ustalonych w grudniu 2012 r." - oświadczyli Barroso i Van Rompuy.
Dodali, że Ukraina już osiągnęła znaczne postępy. "Jesteśmy przekonani, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej i DCFTA, najbardziej ambitnego porozumienia, jakie Unia Europejska kiedykolwiek proponowała, zapewni możliwie najlepsze wsparcie dla sytuacji gospodarczej Ukrainy, reform i modernizacji, nastawionej na budowanie dobrobytu i stabilnej przyszłości dla wszystkich Ukraińców" - oświadczyli.
"Jesteśmy świadomi zewnętrznej presji, której doświadcza Ukraina i wierzymy, że obliczone na krótką metę obawy nie powinny przeważyć nad korzyściami, jakie to partnerstwo przyniesie w dłuższej perspektywie. Jednak UE nie będzie zmuszać Ukrainy, ani żadnego innego partnera, by wybierali między UE a inną regionalną organizacją. To od Ukrainy zależy, na jaki rodzaj współpracy z UE się zdecyduje" - podkreślili szefowie KE i Rady Europejskiej.
"W tych dniach Ukraińscy obywatele jeszcze raz pokazali, że w pełni rozumieją i popierają historyczny charakter stowarzyszenia z UE" - dodali.
Barroso i Van Rompuy zaznaczyli, że z powodu wzmocnienia relacji między UE a jej wschodnimi partnerami, nie ucierpią ich stosunki z sąsiadami, takimi jak Rosja. Zapewnili, że UE jest gotowa wyjaśnić Federacji Rosyjskiej korzyści ze zwiększenia wymiany między Unią a jej wschodnimi sąsiadami. Zastrzegli również, że umowy stowarzyszeniowe mają "dwustronny charakter".
W zeszły czwartek rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co miało nastąpić 29 listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Wyjaśnił, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł