Ukraina nie może liczyć na przyjęcie do NATO

Ukraina nie może liczyć na przyjęcie do NATO
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / ptsj

Każde suwerenne państwo może ubiegać się o przyjęcie do NATO, jednak uczciwość wobec Ukrainy nakazuje, by ostrzec ją, że nie może liczyć w tej sprawie na jednomyślność członków Sojuszu - pisze w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Autor komentarza, szef działu zagranicznego gazety Stefan Kornelius, zwraca uwagę, że od początku kryzysu na Ukrainie w NATO rywalizują ze sobą dwie frakcje reprezentujące odmienne stanowiska w sprawie odpowiedzi jakiej należy udzielić Rosji.

DEON.PL POLECA

"Frakcja defensywna" upatruje w każdej zmianie polityki Sojuszu "potencjalną prowokację" wobec Rosji i opowiada się za polityką jak najbardziej pasywną. "Ofensywni odstraszacze" chcą natomiast zademonstrować gotowość NATO do obrony i w ramach "politycznej obrony" obiecują Ukrainie przyjęcie do NATO - czytamy w "SZ".

"Obie frakcje postępują niemądrze" - ocenia Kornelius. Jednak "szczególnie nierozsądnie" działa jego zdaniem frakcja zwolenników rozszerzenia NATO, argumentując, że rozszerzenie oznacza zwiększenie bezpieczeństwa. "Ukraińskie życzenie wejścia do NATO jest nie do spełnienia, a obietnica zapewnienia bezpieczeństwa byłaby bez pokrycia" - pisze komentator.

Autor przypomina, że warunkiem przyjęcia nowych członków jest jednomyślność. "Kto stwarza Ukrainie widoki na członkostwo, powinien przedtem policzyć głosy. Jest ich zbyt mało" - czytamy w "SZ".

Kornelius zastrzega, że sekretarz generalny NATO ma rację, gdy mówi, że każdy suwerenny kraj może starać się o przyjęcie. "Gdy Jens Stoltenberg podkreśla abstrakcyjne prawo (Ukrainy do starania się o członkostwo), w Kijowie odbierane jest to jak obietnica zbawienia" - ostrzega "SZ". "Uczciwy komunikat pod adresem ukraińskiego prezydenta i jego zwolenników w NATO powinien brzmieć: wolno wam starać się o przyjęcie, lecz nie możecie liczyć na jednomyślność" - zaznacza.

"SZ" ostrzega, że ukraiński wniosek o przyjęcie wywołałby poważny konflikt polityczny w NATO. "W podejściu do Rosji dysponujemy mądrzejszą strategią - odstraszać i pomimo tego rozmawiać" - konkluduje Kornelius.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina nie może liczyć na przyjęcie do NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.