Ukraina: wniosek o uznanie Rosji za agresora

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)
PAP / ptsj

Liderzy frakcji w parlamencie Ukrainy uzgodnili z prezydentem Petrem Poroszenką, że we wtorek zostanie podjęta w Radzie Najwyższej decyzja o uznaniu Rosji za państwo agresora - pisze w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na frakcję Samopomoc.

"Właśnie omówiliśmy tę sprawę. I jutro parlament podejmie decyzję" - powiedział dziennikarzom lider frakcji partii Samopomoc Ołeh Bereziuk po naradzie z prezydentem Poroszenką.

"Prócz tego parlament zwróci się do państw sojuszniczych o zaoferowanie Ukrainie pomocy w postaci sprzętu obronnego, by nasza armia była bardziej efektywna w walce z agresorem" - oświadczył przedstawiciel frakcji Samopomoc.

Odpowiadając na pytanie agencji Interfax-Ukraina, czy osiągnięto już ostateczne porozumienie z koalicją w sprawie głosowania za uznaniem Rosji za państwo agresora, lider frakcji Samopomoc powiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie we wtorek parlament, a liderzy frakcji, którzy opowiadają się za taką decyzją, mają omawiać jeszcze tę kwestię na posiedzeniu z członkami swych frakcji.

DEON.PL POLECA


Bereziuk poinformował, że we wtorek przedstawiciele frakcji koalicji mają wydać wspólne oświadczenie w tej sprawie.

Koalicja, która nosi nazwę "Europejska Ukraina" i liczy 302 deputowanych, co daje jej większość konstytucyjną, powstała po październikowych wyborach parlamentarnych i składa się z prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii Ołeha Laszki i Batkiwszczyny (Ojczyzny) b. premier Julii Tymoszenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: wniosek o uznanie Rosji za agresora
Komentarze (3)
A
akka
26 stycznia 2015, 22:30
Dokładnie -separatyści to tylko przykrywka Putina.
A
a-psik
26 stycznia 2015, 20:43
no nie wiem... Jeśli Zachód popierając tzw. "rebeliantów" mógł bombardować siły rządowe w Libii to na tej samej zasadzie teraz Rosja też mogłaby bombardować siły rządowe na Ukrainie. Czym różnią się te sytuacje?
26 stycznia 2015, 20:50
Jeśli naprawdę nie znasz odpowiedzi na zadane przez siebie pytanie to: Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nr 1973, która zezwoliła na podjęcie w Libii operacji wojskowej skierowanej przeciwko siłom rządowym. 19 marca 2011 odbył się „paryski szczyt w sprawie Libii” (z udziałem Polski) po którym lotnictwo i marynarka koalicji państw (Francja, Kanada, Włochy, USA i Wielka Brytania) rozpoczęły ostrzał celów militarnych w okolicach Trypolisu i Misraty, realizując w ten sposób rezolucję nr 1973. Akcja nosiła kryptonim Świt Odysei. Teraz sobie odpowiedz, czy Rosja ma mandat ONZ na interwencję na Ukrainie.