Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Syrii

Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Syrii
(fot. EPA/Julien Warnand)
PAP / drr

Unia Europejska przedłuży o kolejne trzy miesiące sankcje wobec ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii, ale ze zmianami, które umożliwią większe wsparcie dla opozycji w tym kraju - uzgodnili w poniedziałek szefowie dyplomacji państw członkowskich.

We wnioskach końcowych posiedzenia Rady UE podkreślono, że chodzi o poprawki umożliwiające zaopatrywanie opozycji syryjskiej w wyposażenie niebędące bronią śmiercionośną oraz udzielanie jej pomocy technicznej.

DEON.PL POLECA

Według szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellego modyfikacje postanowienia o sankcjach wobec Syrii mają "umożliwić lepszą ochronę ludności cywilnej". - To ważny sygnał dla syryjskiego narodu - powiedział.

Obowiązujące obecnie embargo na dostawy broni do Syrii wygasa z końcem lutego. Niektóre kraje, szczególnie Wielka Brytania, chciały złagodzenia embarga, by umożliwić większe wsparcie opozycji wobec reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

- To ważna zmiana i krok naprzód, który pokazuje, że modyfikacje (embarga) są możliwe. Im gorsza będzie sytuacja, tym głębsze będą zmiany - komentował decyzję UE szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Poniedziałkowe uzgodnienia szefów dyplomacji państw UE nie zostały jednak doprecyzowane; ma to nastąpić do końca lutego.

Chodzi o sprecyzowanie i ewentualne rozszerzenie obowiązujących już obecnie zapisów ws. embarga, zezwalających na dostarczanie do Syrii sprzętu, który nie jest bronią śmiercionośną (np. kamizelki kuloodporne) "wyłącznie w celach humanitarnych albo służących ochronie" ludności. - Daliśmy wysokiej przedstawiciel UE (Catherine Ashton) polityczny kierunkowskaz. Natomiast nad konkluzjami muszą jeszcze posiedzieć prawnicy - powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - To bardzo trudny dylemat. Giną ludzie, reżim jest nieludzki, ale opozycja jest niejednorodna i na pewno nie chcielibyśmy wspierać radykalnych elementów w tej opozycji. Musimy postępować bardzo rozważnie - podkreślił.

W wojnie domowej w Syrii według danych ONZ zginęło ponad 70 tys. ludzi.

Według przedstawionego w poniedziałek w Genewie sprawozdania komisji ONZ ds. przemocy w Syrii zarówno siły rządowe, jak i siły uzbrojonych rebeliantów popełniają zbrodnie wojenne, w tym zabójstwa, i stosują tortury, siejąc w ciągu blisko dwuletniego konfliktu terror wśród cywilów. Jak oceniła członkini komisji dochodzeniowej ONZ, dawna prokurator ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii Carla del Ponte, nadszedł czas, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przekazała sprawę Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W poniedziałek UE zapowiedziała też zaostrzenie sankcji przeciwko Korei Północnej, która w zeszłym tygodniu przeprowadziła podziemną próbę jądrową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.