UNICEF: Dziesiątki tysięcy dzieci porzucono

UNICEF: Dziesiątki tysięcy dzieci porzucono
(fot. UNICEF Utrecht en omstreken / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / mh

Około 31 tys. dzieci poniżej trzeciego roku życia zostało porzuconych i pozostaje pod opieką państwa w krajach postkomunistycznych. Liczba ta zwiększa się w miarę narastania kryzysu - ogłosił w czwartek UNICEF na konferencji Eurochild obradującej w Sofii.

"Tę alarmującą tendencję obserwujemy od 2008 roku w związku ze światowym kryzysem gospodarczym (...) Generalnie następuje wzrost liczby dzieci oddawanych pod opiekę instytucjom państwowym lub do rodzin zastępczych" - poinformował Jean-Claude Legrand, doradca UNICEF ds. opieki nad dziećmi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wyjaśnił, że porzucone dzieci znajdują się pod opieką instytucji i rodzin zastępczych w 20 krajach byłego bloku radzieckiego w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Azji Środkowej.

Na konferencji sofijskiej podkreślano, że ONZ zapoczątkowała w czerwcu 2011 roku kampanię, która ma na celu położenie kresu praktyce oddawanie dzieci poniżej trzeciego roku życia na wychowanie instytucjom, ponieważ ma to szczególnie szkodliwe następstwa dla ich rozwoju psychicznego, umysłowego i fizycznego.

DEON.PL POLECA

Według Legranda, tendencja do porzucania małych dzieci przez rodziców zaznacza się zwłaszcza w  najbiedniejszych krajach, takich jak Mołdawia, Kazachstan i Tadżykistan.

W Bułgarii liczba porzuconych dzieci w stosunku do liczby ludności kraju (7,4 miliona) jest szczególnie wysoka. W 2010 roku liczba dzieci poniżej trzeciego roku życia, które oddano pod opiekę państwa wynosiła 2209, podczas gdy w 2011 roku już o 300 więcej - ogłosiła na konferencji bułgarska organizacja pozarządowa "Narodowa Troska o Dzieci".

Jean-Claude Legrand wzywał na sofijskiej konferencji do podjęcia w krajach postkomunistycznych "prawdziwych wysiłków" na rzecz dzieci porzuconych. Przedstawiciel UNICEF podkreślił, że powinny one pójść w kierunku organizowania pomocy dla samotnych matek, ubogich rodzin i rodziców dzieci upośledzonych i ciężko chorych. Obecne rozmiary tej pomocy uznał za "bardzo ograniczone".

UNICEF ocenia, że więcej niż jedna trzecia dzieci oddanych pod opiekę instytucji państwowych cierpi na jakiś rodzaj upośledzenia fizycznego lub psychicznego. Dotyczy to - według Legranda - przede wszystkim takich krajów, jak Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Republika Czeska i Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UNICEF: Dziesiątki tysięcy dzieci porzucono
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.