USA. COVID-19 zbierze niebawem więcej ofiar śmiertelnych niż grypa hiszpanka

USA. COVID-19 zbierze niebawem więcej ofiar śmiertelnych niż grypa hiszpanka
Fot. Justin Lane/EPA/PAP)
1 miesiąc temu
PAP/mk

W USA z powodu koronawirusa zmarło już 674 tys. osób. Amerykańskie media podają, że liczba ofiar obecnej pandemii niebawem przekroczy liczbę zmarłych w wyniku epidemii grypy hiszpanki przed 100 laty.

Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w Stanach Zjednoczonych prawie 674 tys. Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu COVID-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

Powołując się na ekspertów medycznych i statystyków "Daily News" zwraca uwagę, że porównanie liczb nie odzwierciedla całego obrazu zmagań z pandemiami. „W 1918 roku populacja Stanów Zjednoczonych liczyła nieco ponad 100 milionów, podczas gdy dziś jest to 330 milionów. (…) Teraz umiera jeden na 500 Amerykanów, podczas gdy w 1918 roku jeden na 150” - podkreśla gazeta.

W poniedziałek wczesnym popołudniem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował o globalnej liczbie 4 695 184 przypadków śmiertelnych koronawirusa. "Daily News" przytacza dane świadczące, że na grypę hiszpankę w latach 1918-1919 zmarło ok. 50 mln ludzi na świecie. Jak dodaje, w przeciwieństwie do dwuletniego okresu, w którym hiszpanka siała spustoszenie, pandemia COVID-19 nie jest nawet bliska zakończenia.

"Fakt, że liczba zgonów gwałtownie wzrosła pod koniec 2020 roku, dziewięć miesięcy po tym, jak pandemia dotarła do Stanów Zjednoczonych, z najwyższym dziennym wskaźnikiem zgonów na początku stycznia 2021 roku, jest być może najbardziej zniechęcającym porównaniem do historycznego rekordu" – ocenił historyk E. Thomas Ewing z Virginia Tech. w rozmowie z „Washington Post”.

Według eksperta świat zignorował lekcję z 1918 roku, a następnie zlekceważył ostrzeżenia wydawane w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19. „Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować, gdybyśmy bardziej poważnie potraktowali zagrożenie" – zauważył Ewing.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John C. Polkinghorne
4,98 zł
24,90 zł

W jakiej relacji pozostają nauka i teologia? Czy jesteśmy świadkami odrodzenia teologii naturalnej? Jak odkrycia współczesnej fizyki odnoszą się do chrześcijańskiej nauki o stworzeniu? Wywód jest przykładem tego, w jaki sposób osoba o zacięciu naukowym...

Skomentuj artykuł

USA. COVID-19 zbierze niebawem więcej ofiar śmiertelnych niż grypa hiszpanka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.