USA: Nie wszystkie stany będą wspierać Planned Parenthood

USA: Nie wszystkie stany będą wspierać Planned Parenthood
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie kw

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła Ustawę o Zdrowiu Kobiet i Bezpieczeństwie Publicznym, dającą każdemu ze stanów USA prawo do zaprzestania finansowania z budżetu publicznego organizacji Planned Parenthood, czyli "Planowane Rodzicielstwo".

Ta działająca na terenie całych Stanów Zjednoczonych organizacja posiada kilkaset klinik, w których dokonuje się masowo zabiegi usunięcia ciąży.

DEON.PL POLECAStanowe i federalne finansowanie Planned Parenthood zostało poddane weryfikacji po opublikowaniu przez Centrum Postępu Medycznego w Irvine w Kalifornii filmów nagranych ukrytą kamerą. Pokazują one lekarzy i inne osoby związane z tą organizacją, jak opisują pobieranie tkanek i części ciała podczas zabiegów aborcyjnych w swoich klinikach. Słychać tam, jak ustala się ceny za te tkanki i części ludzkich płodów z wykorzystującymi je naukowcami.

"Mimo że większość mediów nadal nie informuje o tym skandalu, nareszcie opadła sztucznie tworzona fasada opieki i współczucia dla Planned Parenthood" - powiedział Chris Smith, kongresman reprezentujący stan New Jersey. Szefowie tej organizacji twierdzą, że wspomniane filmy to manipulacja.

Tymczasem "nagrani zostali główni przywódcy Planned Parenthood, a nie stażyści czy pracownicy niższego szczebla. To pokazuje, jak bezdusznie lekceważy się życie nienarodzonych dzieci - podkreślił kongresman Smith. - Papież Franciszek, przemawiając w Kongresie USA, wzywał do przestrzegania «Złotej Reguły», nakazującej «czynić innym tak, jak chcielibyśmy, aby oni czynili nam».

Powiedział, że «Złota Reguła» każe nam «chronić i bronić życie ludzkie na każdym etapie jego rozwoju»" - dodał parlamentarzysta, cytując słowa Ojca Świętego wypowiedziane 24 września w Waszyngtonie.

W połowie września Izba Reprezentantów zaakceptowała ustawę o zaprzestaniu finansowania tej organizacji. Zakazuje się na okres jednego roku finansowania ze środków federalnych jakichkolwiek przedsięwzięć Planned Parenthood Federation of America, Inc. i stowarzyszonych z nią organizacji czy klinik, jeżeli nie udowodnią one, że same nie dokonują w tym czasie aborcji, ani nie przekazują innym podmiotom funduszy na takie zabiegi.

Niestety, ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa albo chodzi o ratowanie życia matki. "Poszczególne stany powinny mieć swobodę wyboru, kogo i dlaczego mają kogoś wspomagać" - podkreślił kongresman Chris Smith w swoim wystąpieniu przed Izbą Reprezentantów. Ustawa czeka teraz na zatwierdzenie w Senacie USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Nie wszystkie stany będą wspierać Planned Parenthood
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.