USA: Trump bagatelizuje ostatnie próby rakietowe Korei Północnej

USA: Trump bagatelizuje ostatnie próby rakietowe Korei Północnej
(fot. PAP/EPA/KCNA)
PAP / kw

Ostatnie próby rakietowe Korei Północnej "nie nadwyrężyły zaufania" i nie wpłyną na relacje z Pjongjangiem - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla portalu Politico.

"To były pociski bardzo krótkiego zasięgu, coś bardzo standardowego" - podkreślił amerykański prezydent.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un osobiście nadzorował w ostatnich dniach dwa testy rakiet - pierwsze, jakie kraj ten przeprowadził od 2017 roku. Pociski wystrzelone w ubiegłą sobotę i czwartek spadły do Morza Japońskiego.

Były to rakiety krótkiego zasięgu, co oznacza, że Kim nie wycofał się z wprowadzonego przez siebie moratorium na próby międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogłyby dosięgnąć kontynentalnej części terytorium USA.

Komentatorzy podkreślają, że testy nastąpiły w okresie zastoju w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem.

Rozmowy utknęły w martwym punkcie po fiasku lutowego szczytu w Hanoi z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

Korea Płn. zabiega o zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. USA wykluczają jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w stronę "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" północnokoreańskiego reżimu. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Trump bagatelizuje ostatnie próby rakietowe Korei Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.