USA: wyrok śmierci na 72-latku

USA: wyrok śmierci na 72-latku
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Egzekucja 72-letniego mężczyzny, skazanego na karę śmierci za zabicie w 1979 roku właściciela sklepu na przedmieściach Atlanty, została wykonana w środę w stanie Georgia, na południu USA - poinformowały amerykańskie służby więzienne.

Brandon Astor Jones, najstarszy skazaniec w Georgii, zmarł po wstrzyknięciu mu trucizny.

Wcześniej zgodził się na wygłoszenie ostatniej modlitwy i odmówił ostatniego posiłku.

Egzekucja opóźniła się o sześć godzin z powodu protestów i apelacji złożonych w ostatniej chwili przez adwokatów Jonesa. Późnym wieczorem we wtorek amerykański Sąd Najwyższy odrzucił prośbę skazanego o odroczenie wykonania wyroku.

Jones został skazany za zastrzelenie 35-letniego Rogera Tacketta, właściciela sklepu spożywczego na przedmieściach Atlanty. Został aresztowany przez policjantów, którzy usłyszeli oddawane strzały. Wspólnik Jonesa został skazany na karę śmierci i stracony w 1985 roku.

DEON.PL POLECA

Jones całymi latami składał apelacje od swojego wyroku. W 1989 roku federalny sąd okręgowy uchylił wyrok, uznając, że Biblia znaleziona w pokoju ławników mogła wpłynąć na ich decyzję i sprawić, że orzekając w jego sprawie, opierali się na Piśmie Świętym, a nie na systemie prawa USA.

Jednak osiem lat później inny sąd ponownie skazał Jonesa na śmierć, przeciw czemu skazany składał kolejne apelacje, twierdząc m.in. że jego adwokaci nie poinformowali sądu o jego chorobie psychicznej oraz molestowaniu seksualnym, którego padł ofiarą jako dziecko.

Była to piąta egzekucja wykonana w tym roku w Stanach Zjednoczonych i pierwsza z dwóch zaplanowanych na luty w Georgii. W styczniu wyroki śmierci wykonano w Teksasie, Alabamie i na Florydzie.

Według ostatniego dostępnego obecnie raportu Amnesty International za 2014 rok egzekucje przeprowadzono w 22 krajach, najwięcej w Chinach, Nigerii, Egipcie, Iranie i Arabii Saudyjskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: wyrok śmierci na 72-latku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.