USA wzywają członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do przestrzegania traktatu NPT

(fot. PAP/EPA/THOMAS PETER / POOL)
PAP / jp

Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Andrea Thompson wezwała w czwartek członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do przestrzegania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Swój apel Thompson wystosowała w Pekinie, gdzie odbyła rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem na temat sporu dotyczącego układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF).

Wezwanie Thompson pojawiło się w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do wycofania się z INF, zawartego w 1987 roku między Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym ZSRR - wskazuje Associated Press.

Amerykańska podsekretarz stanu uważa, że niektóre kraje naruszają traktat NPT i opracowują nowe programy zbrojeniowe, prawdopodobnie odnosząc się - jak wskazuje agencja AP - do Rosji i Iranu oraz być może do Korei Północnej.

Wcześniej Riabkow oświadczył, że Rosja i USA "nie osiągnęły postępu" w rozmowach o INF. Według niego "rozpoczyna się teraz kolejny etap, czyli etap wstrzymania przez Stany Zjednoczone swych zobowiązań w ramach INF". Wiceszef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Moskwa "będzie kontynuowała pracę" i że jest gotowa "poszukiwać rozwiązań, chociaż teraz uczynienie tego będzie znacznie trudniejsze".

Relacjonując przebieg niespełna godzinnych rozmów z Thompson, Riabkow zarzucił stronie amerykańskiej, że zajęła "nadzwyczaj ostre, ultymatywne stanowisko". Rosja - jak zaznaczył - oświadczyła na rozmowach, że nie można z nią prowadzić rozmów "w trybie prób szantażowania".

Agencja AP nie przekazała żadnego komentarza Thompson odnoszącego się do jej rozmów o INF z rosyjskim partnerem.

Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1968 roku jest uważany za kamień milowy w sferze nieproliferacji. Układ zakazuje państwom nienuklearnym posiadania tego rodzaju broni, a państwa nuklearne nie mogą przekazywać komukolwiek bezpośrednio lub pośrednio broni jądrowej i muszą kontrolować ten typ broni.

Układ INF podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski od 500 do 5500 km.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. Zdaniem Waszyngtonu Moskwa narusza porozumienie, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do przestrzegania INF.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA wzywają członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do przestrzegania traktatu NPT
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.