USA wzywają do utworzenia rządu jedności

USA wzywają do utworzenia rządu jedności
(fot. AAP Image/Dan Himbrechts)
PAP / kn

Sekretarz Stanu USA John Kerry wezwał we wtorek desygnowanego na nowego premiera Iraku Hejdara al-Abadiego do szybkiego utworzenia rządu jedności. Podkreślił, że USA gotowe są oferować Irakowi znaczącą pomoc w jego walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Kerry dodał, że Waszyngton "gotów jest udzielić pełnego poparcie nowemu rządowi Iraku, w którego skład wejdą przedstawiciele wszystkich mniejszości" w kraju.
Według Kerry'ego USA nalegają na jak najszybsze utworzenie nowego rządu, a gdy do tego dojdzie, Waszyngton wesprze nowy gabinet, "zwłaszcza w walce z Państwem Islamskim".
"Jesteśmy gotowi udzielić dodatkowej politycznej i gospodarczej pomocy, a także pomocy w kwestiach bezpieczeństwa (...), która przyśpieszy rozwój gospodarczy i ustabilizuje demokratyczne instytucje kraju" - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.
Kerry wypowiadał się na konferencji prasowej w Sydney, gdzie przebywa z wizytą. Towarzyszy mu szef Pentagonu Chuck Hagel, który powiedział, że USA rozważają udzielenie irackim siłom zbrojnym oraz armii kurdyjskiej dodatkowej pomocy.
W czwartek prezydent USA Barack Obama zezwolił siłom powietrznym USA na wsparcie Iraku i Kurdów w walce z czyniącymi szybkie postępy bojownikami Państwa Islamskiego, które już kontroluje znaczne połacie Iraku.
W poniedziałek Pentagon poinformował, że ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo ofensywy Państwa Islamskiego, ale jest nieprawdopodobne, by w istotny sposób osłabiły tę organizację.
Jak poinformowali w poniedziałek zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) rozpoczęła bezpośrednie dostawy broni dla walczących z Państwem Islamskim bojowników kurdyjskich.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA wzywają do utworzenia rządu jedności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.