Ustawa o leczeniu Tymoszenko jak najszybciej

Ustawa o leczeniu Tymoszenko jak najszybciej
(fot./ europeanpeoplesparty/flickr.com/CC)
PAP / psd

Ukraiński parlament powinien jak najszybciej głosować nad ustawą, umożliwiającą byłej premier Julii Tymoszenko opuszczenie więzienia, aby podjąć leczenie za granicą - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara.

"Mamy nadzieję, że Rada Najwyższa Ukrainy podejmie właściwą decyzję w sprawie pani Tymoszenko (...). Mówimy o tym, kiedy i jak ukraiński parlament uchwali ustawę, zezwalającą pani Tymoszenko na opuszczenie zakładu karnego ze względów humanitarnych, by mogła podjąć leczenie" - powiedział Kożara dziennikarzom na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

"Najlepiej, by głosowanie odbyło się jeszcze w tym miesiącu (październiku - PAP)" - podkreślił.

Kożara dodał, że unijni ministrowie chcieliby znać decyzję Ukrainy w sprawie Tymoszenko przed swoim kolejnym spotkaniem, które odbędzie się 18 listopada. Wówczas powinna zapaść decyzja o tym, czy na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada UE podpisze umowę stowarzyszeniową z Kijowem.

Uwolnienie Tymoszenko jest jednym z warunków podpisania tej umowy. UE uważa, że była premier znalazła się za kratkami z powodów politycznych.

W miniony czwartek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował, że podpisze ustawę umożliwiającą leczenie Tymoszenko za granicą, jeśli taki dokument zostanie przyjęty w parlamencie; opozycyjna polityk cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa i potrzebuje operacji. Janukowycz nie wspomniał jednak o ułaskawieniu Tymoszenko.

W poniedziałek szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt ostrzegł władze Ukrainy, by nie próbowały obejść warunku dotyczącego rozwiązania sprawy byłej premier.

Bildt powiedział dziennikarzom, że nawet jeśli władze w Kijowie zgodzą się na wyjazd Tymoszenko na leczenie do Niemiec, to ważne będzie to, co wydarzy się potem. "Jeśli (ukraińskie władze - PAP) zażądają powrotu Tymoszenko do więzienia na Ukrainę, byłoby to obejście warunków, a nie rozwiązanie tej sprawy" - powiedział szwedzki minister.

Według szefa dyplomacji Litwy Linasa Linkevicziusa wypuszczenie z więzienia byłej ukraińskiej premier w celu podjęcia leczenia byłoby "wielkim krokiem naprzód", ale dla UE ważne są też jasne warunki, na jakich to się stanie.

"Powtarzam ukraińskim przyjaciołom: najlepszym rozwiązaniem byłoby wypuszczenie tej kobiety (Tymoszenko-PAP) z więzienia i pozwolenie jej na podjęcie leczenia. Nie należy komplikować sprawy, która już i tak jest wystarczająco skomplikowana" - powiedział Linkeviczius PAP i Polskiemu Radiu.

Dodał, że to, jak ten problem zostanie rozwiązany, zależy od samych Ukraińców. "Uwolnienie Tymoszenko ze względów humanitarnych byłoby wielkim krokiem naprzód. Na jakich warunkach to się stanie? To następny problem. Warunki jej uwolnienia też są bardzo ważne" - zaznaczył Linkeviczius, którego kraj pełni obecnie przewodnictwo w UE.

Według niego UE potrzebuje więcej informacji na temat ukraińskich planów, związanych ze sprawą byłej premier. "Nie wyznaczamy żadnych ostatecznych terminów, ale powinniśmy rozwiązać problemy przed radą ministrów spraw zagranicznych, planowaną na 18 listopada" - powiedział minister.

Tymoszenko została skazana na siedem lat pozbawienia wolności za naruszenia proceduralne, do których doszło, gdy jej rząd podpisywał kontrakty gazowe z Rosją w 2009 roku. UE oceniła, że wyrok ten świadczy o wybiórczym stosowaniu prawa przez władze Ukrainy wobec przeciwników politycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ustawa o leczeniu Tymoszenko jak najszybciej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.